Interrupcie aj partnerstvá gejov majú byť zakázané v ústave, žiada Kuffa

TA3 TASR
28.10.2015 14:19

Poslanec Štefan Kuffa a jeho dvaja kolegovia chcú výrazne zmeniť ústavu - mala by zakazovať interrupcie aj registrované partnerstvá. Šéf Skoku Juraj Miškov varuje pred návratom do stredoveku.

Interrupcie aj partnerstvá gejov majú byť zakázané v ústave, žiada Kuffa
TASR

Potrat len pri ohrození matky

Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a Jozef Mikloško presadzujú zákaz akéhokoľvek úmyselného potratu, eutanázie a asistovanej samovraždy, všetkých umelých zásahov spôsobujúcich delenie ľudského vajíčka, umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie, ale aj registrovaných partnerstiev. 

Zmenu ústavy obsahujúcu 68 novelizačných bodov predložili na schôdzu Národnej rady. V ďalšom súvisiacom návrhu žiadajú zrušiť súčasný zákon o umelom prerušení tehotenstva.
Kým súčasné znenie Ústavy hovorí, že "Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením", po novom sa má táto veta zmeniť na "Právo na život má aj nenarodené dieťa". Do najvyššieho zákona štátu má tiež pribudnúť veta "Nenarodené dieťa nesmie byť pozbavené života, pričom sa súčasne zohľadňuje právo matky nenarodeného dieťaťa na život".

Ukončenie života nenarodeného dieťaťa pripúšťajú opoziční poslanci len vtedy, ak je život matky bezprostredne ohrozený. Vtedy ich návrh nezakazuje činnosti, ktoré sú v rámci jej liečby bezprostredne nevyhnutné na záchranu jej života a pri ktorých nie je možné ako ich prípadný následok vylúčiť neúmyselné a nepriame ukončenie života nenarodeného dieťaťa. "Táto výnimka platí, len ak život matky nenarodeného dieťaťa nie je možné zachrániť bez takého prípadného následku na jej nenarodené dieťa," tvrdia.

Trojica poslancov tvrdí, že hlavným cieľom zmien je garantovať nenarodeným deťom od ich vzniku právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, ako aj ďalšie základné práva a slobody, ktoré sú vzhľadom na špecifické postavenie nenarodeného dieťaťa objektívne možné. Nenarodené dieťa má mať podľa návrhu spôsobilosť na práva, pričom podmienku narodenia sa živého dieťaťa žiadajú poslanci ponechať iba pri majetkových právach nenarodeného človeka. Pri ostatných právach nenarodeného dieťaťa chcú túto podmienku zrušiť.

Tvrdý postoj voči homosexuálom

Kuffa, Kvasnička a Mikloško uvádzajú, že právny poriadok dovoľujúci úmyselné zabíjanie nenarodených detí a hrubé porušovanie ich ľudskej dôstojnosti jednoznačne nie je spravodlivý, morálne prípustný, a nie je ani v súlade s prirodzeným právom. "Slovenská ústava nepripúšťa trest smrti, preto je zvlášť zavrhnutiahodné, že dovolenie zabíjania nevinných nenarodených detí neschopných akejkoľvek obrany má v právnom poriadku SR miesto," píše trojica v dôvodovej správe.

Poslanci chcú do zoznamu zákazov pridať aj zákaz prenosu nenarodených detí, eugenických praktík vo vzťahu k osobám a nenarodeným deťom, zákaz náhradného materstva či akéhokoľvek klonovania človeka a nenarodeného dieťaťa.

V súvislosti s navrhovaným ústavným zákazom registrovaných partnerstiev požadujú do ústavy doplniť vetu, podľa ktorej "Žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva a žiadnym iným osobám ako manželom nesmie byť právnym poriadkom SR priznaná osobitná ochrana a osobitné práva a osobitné povinnosti, ktoré sú právnym poriadkom SR priznané iba manželstvu a manželom. Registrované partnerstvo sa zakazuje".

Miškov: Nerozhodujte za ľudí

Plošný zákaz interrupcií vracia Slovensko do stredovekum, uviedol poslanec a líder mimoparlamentnej strany SKOK Juraj Miškov.     

"Je nemysliteľné plošne zakazovať interrupcie ústavným zákonom. Niektoré aspekty ľudského života by nemali byť regulované zákonmi, a ani štát by do nich nemal zasahovať. Sloboda každého občana v rozhodovaní by mala byť zachovaná, rovnako aj v oblasti partnerských vzťahov," vyhlásil Miškov, podľa ktorého zasahovanie do slobody rozhodovania občanov, predovšetkým žien, nie je demokratické a ani ľudské.     

Jeho strana preto odmieta akceptovať obmedzovanie slobody pri rozhodovaní sa o súkromných veciach každej ženy. "Politici KDH a ich klony by mali prestať rozhodovať za ľudí a už vôbec by nemali prikazovať ženám, ako majú žiť," dodal Miškov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok