Sporiteľov by mali podľa opozície lepšie informovať o dôchodkových účtoch

Opoziční poslanci strán SDKÚ-DS, SaS a OĽaNO prišli s návrhom novely zákona o sociálnom poistení. Sporitelia by podľa poslancov mali byť lepšie informovaní o svojich dôchodkových účtoch.

Rovnaký systém ako vo Švédsku

Oranžovými obálkami by mala Sociálna poisťovňa raz ročne informovať občanov o ich nárokoch a právach vyplývajúcich z pozície poistenca a sporiteľa v dôchodkovom systéme. Navrhujú to opoziční poslanci NR SR Ľudovít Kaník, Jozef Mihál, Eugen Jurzyca a Erika Jurinová v novele zákona o sociálnom poistení.

Občania, ktorí sú účastníkmi dôchodkového systému, potrebujú mať podľa Kaníka pravidelný prehľad o tom, čo ich čaká. „Aby každým rokom vedeli, koľko odpracovali, koľko odviedli do SP, aké im z toho vyplývajú nároky, aké majú práva, koľko majú na svojich osobných účtoch nasporených peňazí, koľko môžu očakávať zo SP, kedy by mohli prípadne odísť do dôchodku. Tieto informácie chýbajú,“ priblížil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

Opoziční poslanci preto vypracovali návrh za pomoci mimovládneho sektora, Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) a Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Inšpirovali sa podobným spôsobom informovania občanov vo Švédsku.

TOP videá

Ľudia potrebujú informácie o dôchodkoch

Jurzyca je presvedčený, že ľudia potrebujú informácie o svojich budúcich dôchodkoch preto, aby tomu dokázali prispôsobiť svoj život, teda vybrať si zamestnanie, rozhodnúť sa o svojej kvalifikácii, odkladať si viac alebo menej financií. „Ak ich nedostanú, je to podobné, ako keby sme nedostávali pravidelne informácie o tom, koľko máme peňazí uložených v banke, alebo koľko sme dlžní za dodávky plynu, vody či tepla,“ ilustroval.

Vďaka takémuto pravidelnému informovaniu raz ročne sa podľa Mihála ľudia navyše dozvedia, či za nich zamestnávatelia poctivo nahlasovali údaje do SP. Poslanec pripomenul, že tento rok posielala SP všetkým svojim poistencom dva listy o tom, či majú, alebo nemajú vystúpiť z druhého piliera.

„Keď sa vedeli nájsť peniaze na takéto listy, tak nepochybujem, že sa dokážu nájsť aj na listy, v ktorých bude SP informovať občanov o ich nárokoch,“ uviedol. Jurinová zdôraznila, že novela nemení žiadne pravidlá. „Preto dúfame, že vládna strana Smer podporí tento návrh zákona. Ide naozaj len o zmenu informovania sporiteľov, či prvého, alebo oboch dôchodkových pilierov,“ dodala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá