Tatar s gólom a asistenciou, brankár Mrázek prihral na gól

SITA NHL
25.10.2015 09:09

Slovenský útočník Tomáš Tatar sa stal prvou hviezdou zápasu NHL, v ktorom hokejisti Detroitu zvíťazili na ľade Vancouveru 3:2 po predĺžení. Tatar režíroval obrat v prospech hostí, ktorí po dvoch tretinách prehrávali v dejisku ZOH 2010 Rogers Arene 0:2.

Piaty bod v sezóne

Tatar sa v 45. min asistenciou podieľal na góle Fína Teemu Pulkkinena a znížení na 1:2. O dve minúty neskôr slovenský krídelník v presilovke parádnou strelou švihom zo vzdialenosti kruhu na vhadzovanie vyrovnal na 2:2. Bol to druhý gól a piaty bod 24-ročného Tatara v sezóne, v ktorej odohral všetkých osem zápasov svojho tímu.

V predĺžení sa potom zaskvel brankár Detroitu Petr Mrázek. Dvadsaťtriročný Čech prihrávkou našiel na útočnej modrej číhajúceho Gustava Nyquista a švédsky reprezentant prestrelil gólmana Vancouveru Ryana Millera. Ďalší slovenský útočník v službách Detroitu Tomáš Jurčo do zápasu nezasiahol.

Tomáš Tatar na otázku, či si Mrázek nezaslúži za svoj skvelý výkon kúpiť drink, odpovedal: "Je úžasný. Sme veľmi šťastní, že ho máme. Zostal veľmi silný až do konca zápasu. A čo sa týka jeho prihrávky na víťazný gól, niektorí z nás majú málo bodov, preto musel pomôcť takýmto spôsobom brankár."

V stretnutí Chicaga s Tampou Bay 60 minút gól nepadol, ale rozhodnutie prišlo už po 17 sekundách predĺženia. Vzal to na seba kapitán Blackhawks Jonathan Toews, ktorého v gólovej individuálnej akcii nezastavili ani dvaja hráči súpera. Slovenský útočník Marián Hossa v drese domácich odohral 16:48 min a raz vystrelil na bránku Tampy. Išlo o prvé stretnutie oboch tímov od júnového finále Stanleyho pohára, v ktorom uspelo Chicago 4:2 na zápasy.

"Nemyslím si, že tempo zápasu bolo hodné finále bojov o Stanleyho pohára, ale vedeli sme, čo máme proti Tampe hrať. V ofenzíve sme tvrdo pracovali s pukom a nakoniec to stačilo na jeden rozdielový gól," skonštatoval víťazný strelec Toews pre server NHL.

Pacioretty: Nechať vystreliť súpera 52-krát na bránku je priveľa

Víťazná šnúra Montrealu trvajúca od začiatku tohto súťažného ročníka sa po sobote natiahla na deväť zápasov. Nabudených hráčov Canadiens nezastavilo v kanadskom derby ani hosťujúce Toronto, ktoré prehralo 3:5. Brankársky fenomén Carey Price čelil 52 strelám z hokejok hráčov Toronta, zatiaľ čo domácim stačilo na 5 gólov 27 pokusov.

Všetkých deväť víťazstiev zaznamenal Montreal v riadnom hracom čase, čím prekonal doterajší rekord ôsmich takýchto triumfov hráčov Buffala zo sezóny 1975/1976. Už len jediné víťazstvo chýba hokejistom Canadiens k tomu, aby vyrovnali ďalší historický rekordný zápis Buffala a Toronta desiatich víťazstiev v sérii pri vstupe do sezóny.

Sabres sa to podarilo v sezóne 2006/2007 a Maple Leafs v ročníku 1993/1994. Ani jeden z týchto dvoch tímov nevyhral všetkých 10 zápasov už po 60 minútach, ale musel si pomôcť predĺžením či nájazdmi. "Máme ďalšie víťazstvo, ale naša hra nebola ideálna. Nechať vystreliť súpera 52-krát na bránku je priveľa, nemôžeme sa v tomto smere stále spoliehať iba na Careyho. Musíme sa vrátiť k aktívnejšej hre s väčšou kontrolou puku. Samozrejme, dva body sú doma a dôležité je, že sme našli puku cestu do siete," hodnotil s 11 bodmi najproduktívnejší hráč Canadiens Max Pacioretty. V drese Toronta sa predstavil slovenský obranca Martin Marinčin, odohral 12:08 min s jedným mínusovým bodom na konci zápasu.

Jágr medzi hviezdami zápasu

Recept na to, ako zastaviť rozbehnutého súpera, ktorý neprehral päť zápasov v sérii, ponúkli hráči Floridy na ľade Dallasu. Zvíťazili hladko 6:2 a veterán Jaromír Jágr sa s gólom a asistenciou dostal medzi hviezdy zápasu. Štyridsaťtriročný Jágr v ôsmich zápasoch tejto sezóny nazbieral 10 bodov a v produktivite sa zaradil do Top Ten celej súťaže. Medzi strelcami mu so 6 gólmi patrí dokonca tretie miesto. Na čele je osemgólový Jamie Benn, ktorý proti Floride strelil oba góly Dallasu. Jágr má na konte v kariére už 728 gólov. Ak pridá ešte štyri, vyrovná sa Marcelovi Dionnemu na štvrtej priečke historicky najúspešnejších strelcov NHL.

Hokejisti New York Islanders zvíťazili na ľade St. Louis 3:2 po predĺžení, ale v bránke "ostrovanov" dostal prednosť Nemec Thomas Greis na úkor Slováka Jaroslava Haláka. Greiss nesklamal, zo 40 striel zneškodnil 38 a výrazne prispel k prvému triumfu svojho tímu na ľade Blues po takmer 15 rokoch. "Náš brankár predviedol niekoľko veľkých zákrokov," pochválil Greissa tréner Jack Capuano.

Minnesota - Anaheim 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 17. Dumba (Zucker, M. Koivu), 34. Vanek (Niederreiter, Spurgeon), 39. R. Carter (Fontaine, Spurgeon)

Buffalo - New Jersey 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Góly: 9. Ennis (Franson, O´Reilly), 23. O´Reilly (Reinhart, Ennis), 50. Henrique - 20. Henrique (Cammalleri, Stempniak), 29. Cammalleri (Kalinin), 40. Schlemko (Cammalleri, Henrique), 60. Eichel (O´Reilly)

Montreal - Toronto 5:3 (1:0, 4:2, 0:1)
Góly: 11. P. K. Subban (Pacioretty, Plekanec) , 22. Eller (Galchenyuk), 25. Desharnais (Fleischmann, Weise), 36. Pacioretty, 40. Gallagher (P. K. Subban, Markov) - 23. Komarov (J. van Riemsdyk, Harrington), 27. J. van Riemsdyk (Phaneuf, Komarov), 48. M. Rielly (Boyes)
Martin Marinčin (Toronto) odohral 12:08 min, 1 mínusový bod

Ottawa - Arizona 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Góly: 39. Ceci (Ryan, Mark Stone) - 19. Boedker (Ekman-Larsson), 55. Richardson (Martinook, Dahlbeck), 56. Boedker, 58. Boedker (Domi, Chipchura)

Philadelphia - New York Rangers 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Streit (Simmonds, Gagner), 23. Laughton, rozhod. nájazd Giroux - 14. J. T. Miller (Lindberg, Yandle), 25. Brassard (Hayes, Kreider)

St. Louis - New York Islanders 2:3 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
Góly: 43. Parayko (Ott), 51. Steen (Parayko, Lehterä) - 17. Okposo (Leddy, Nielsen), 39. Tavares (Kuľomin, Bailey), 64. Grabovskij (Nielsen)

Nashville - Pittsburgh 1:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 52. Neal (Ribeiro, Jackman) - 36. Kunitz (Malkin, Cullen), 61. Kessel (Malkin)

Dallas - Florida 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)
Góly: 2. Jamie Benn (Seguin, J. Klingberg), 45. Jamie Benn (Seguin, Goligoski) - 12. Jágr (Huberdeau, W. Mitchell), 14. Bjugstad (Huberdeau), 22. Ekblad (Bjugstad, Jágr), 35. Bolland (Kulikov, J. Jokinen), 46. R. Smith (J. Jokinen), 57. Howden (Trocheck, MacKenzie)

Chicago - Tampa Bay 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Gól: 61. Toews (P. Kane, Seabrook)
Marián Hossa (Chicago) odohral 16:48 min, 1 strela, 2 zblokované strely

Colorado - Columbus 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)
Góly: 3. Skille (Holden), 22. Iginla (Comeau, Duchene), 38. MacKinnon (Iginla, Beauchemin) - 11. Jenner, 16. Jenner (Savard, Murray), 44. Murray (Bourque, Atkinson),
47. Dubinsky (Savard, Foligno)

Vancouver - Detroit 2:3 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 14. Tanev (Burrows, Hutton), 29. Sutter (Burrows, Horvat) - 45. Pulkkinen (TATAR, B. Smith), 47. TATAR (Kronwall, Zetterberg), 64. Nyquist (Mrázek)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 20:15 min, 1 gól, 1 asistencia, 4 strely, 1 plusový bod, 1. hviezda zápasu

San Jose - Carolina 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Góly: 2. J. Ward (Marleau, Hertl), 9. J. Ward (Burns), 27. Pavelski (Vlasic, J. Thornton), 30. Wingels (Tierney, P. Martin), 60. J. Ward (Burns, Marleau) - 24. Faulk (Gerbe, V. Rask), 31. Riley Nash (Hanifin, Versteeg)