Život na Zemi sa zrejme objavil oveľa skôr, ako sa predpokladalo

TA3 TASR Twitter/NanoPaleoMag
20.10.2015 10:46

Americkí vedci objavili v horninách v Západnej Austrálii skameneliny mikroorganizmov, ktorých vek stanovili na 4,1 miliardy rokov.

Život na Zemi sa zrejme objavil oveľa skôr, ako sa predpokladalo
ocean.si.edu

Vyplýva to zo zverejnenej vedeckej štúdie, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA. Bádatelia skúmajúci horniny v oblasti Jack Hills, ležiacej približne 800 kilometrov od mesta Perth, objavili mikroskopické skameneliny v zrnkách grafitu, ktoré uviazli v kryštáloch zirkónu.

Materiál nachádzajúci sa v grafite obsahoval izotop uhlíka, ktorý sa zvyčajne spája so živými organizmami, čo naznačuje, že život na Zemi sa objavil relatívne krátko po jej vzniku pred 4,6 miliardami rokov.

Tím vedcov vedených Markom Harrisonom z Kalifornskej univerzity v Los Angeles uviedol, že ku kontaminácii grafitu nedošlo ani po niekoľkých miliardách rokov vďaka tomu, že sa nachádzal v zirkónovom puzdre. Podľa Harrisona "môže byť prítomnosť izotopu uhlíka v hornine dôkazom, že život na Zemi vznikol pred 4,1 miliardami rokov".

"Z našej štúdie vyplýva, že izotop uhlíka sa na zemskom povrchu nachádza zhruba o 300 miliónov rokov dlhšie, ako dokazovali doposiaľ najstaršie vzorky nájdené na juhozápade Grónska," uvádza sa v štúdii amerických vedcov, ktorá bola publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok