Po štyroch rokoch si budeme môcť pozrieť úplné zatmenie Mesiaca
Po štvorročnej prestávke bude v pondelok 28. septembra v skorých ranných hodinách možné opäť pozorovať úplné zatmenie Mesiaca. V prípade priaznivého počasia bude jeho celý priebeh vidieť aj na Slovensku.
Ďalšie zatmenie bude rekordné
Čiastočné zatmenie Mesiaca sa začne o 3:07, úplné zatmenie nastane o 4:11 a potrvá do 5:24, informoval Július Koza z Astronomického ústavu SAV. Koniec čiastočného zatmenia nastane o 6:27. Úplné zatmenie Mesiaca tak bude možné pozorovať 73 minút. Na ďalšie zatmenie Mesiaca bude nutné počkať ďalšie tri roky až do 27. júla 2018, pričom pôjde o najdlhšie úplné zatmenie v tomto storočí trvajúce takmer 104 minút.
Zatmenie bude výnimočné mimoriadne veľkým uhlovým rozmerom Mesiaca a jeho blízkosťou k Zemi. Mesiac totiž prejde prízemím (perigeom) svoje dráhy iba krátko pred maximom zatmenia. Prízemie (perigeum) je bod jeho dráhy s najmenšou vzdialenosťou od stredu Zeme. V čase prechodu prízemím bude Mesiac vzdialený od stredu Zeme iba 356 903 kilometrov.
Mesiac klame pohybom
Zatmenie nastáva v čase okolo splnu, keď sa Mesiac počas svojho orbitálneho pohybu dostane do blízkosti spojnice medzi Slnkom a Zemou a vstúpi do geometrického tieňa Zeme. Z pohľadu pozorovateľa tieň Zeme postupuje po Mesiaci od jeho východného okraja k západnému. To svedčí o tom, že Mesiac sa v skutočnosti pohybuje od západu na východ, my však vnímame jeho zdanlivý pohyb od východného obzoru k západnému. Tento dojem v nás vyvoláva rotácia Zeme. Počas zatmenia má Mesiac oranžovo až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosólových časticiach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry.
Mesiac sa v čase zatmenia bude nachádzať v súhvezdí Ryby, v ktorom nie sú nápadne jasné hviezdy. Počas zatmenia však bude možné pozorovať zoskupenie Venuše, Marsu a Jupiteru doplnené o hviezdu Regulus v súhvezdí Lev nad východným obzorom. Posledná z trojice planét Jupiter sa objaví nad horizontom približne o 4:30.