Rúhání: Iránska armáda je schopná poraziť Islamský štát
Iránsky prezident Hasan Rúhání označil iránsku armádu za najspoľahlivejšiu silu, ktorá je schopná poraziť teroristov rozmáhajúcich sa v regióne. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej mal Rúhání na mysli extrémistickú organizáciu Islamský štát.
Nespoliehať sa na Západ
V prejave, ktorý iránska televízia odvysielala v priamom prenose, Rúhání uviedol, že iránske jednotky pomáhajú Iraku a Sýrii v ich boji proti ozbrojencom z Islamského štátu. Zdôraznil však, že Irán nemá žiadne vojenské zámery proti iným štátom.
Spresnil, že ak "teroristi začnú v regióne expandovať, jeho jednou nádejou bude iránska armáda a iránske elitné Revolučné gardy". Upozornil tiež, že blízkovýchodné štáty by sa nemali veľmi spoliehať na "západné mocnosti ako svojich obrancov". Uviedol, že ak by niektorá z krajín regiónu čelila hrozbe terorizmu, môže počítať s pomocou Iránu.
Agentúra AP uviedla, že Irán už vyslal svojich vojenských poradcov do Iraku i Sýrie, aby tamojším veliteľom pomohli v boji. Podľa Rúháního slov Irán obom štátom pomáha "na ich žiadosť".
Výročie invázie
Rúháního televízny prejav sa uskutočnil pri príležitosti výročia irackej invázie do Iránu z 22. septembra 1980, ktorej predchádzali dlhotrvajúce cezhraničné konflikty, séria rôznych incidentov a prerušenie diplomatických vzťahov.
Odvtedy si v Iráne každý rok pripomínajú týždeň "obetavej obrany". Iracko-iránska vojna sa skončila 20. augusta 1988 podpísaním zmluvy o prímerí a zachovaní hraníc v stave spred vojny.
Po Rúháního príhovore sa v Teheráne i ďalších mestách po celom Iráne konali vojenské prehliadky, na ktorých defilovali okrem vojakov a techniky iránskej armády aj elitné Revolučné gardy.
V Teheráne sa vojenská prehliadka konala pred mauzóleom zosnulého duchovného vodcu, ajatolláha Ruholláha Chomejního. Spolu s Rúháním sa na nej zúčastnili najvyšší velitelia iránskych ozbrojených síl, vojenskí atašé zahraničných misií pôsobiacich v Iráne, ako aj významní predstavitelia iránskeho politického života.