Únia chce vidieť Kimov stalinistický režim na haagskej lavici obžalovaných
Bezpečnostná rada OSN by mala nahlásiť Severnú Kóreu Medzinárodnému trestnému súdu v holandskom Haagu. Na tento krok v Ženeve vyzvalo viacero krajín vrátane členských štátov Európskej únie.
Tvrdé porušovanie ľudských práv
Vyšetrovatelia OSN predložili v marci 2014 podrobné dôkazy o tom, že stalinistický režim vedený Kim Čong-unom je priamo zodpovedný za rozsiahle porušovanie ľudských práv, pričom sa dopustil aj zločinov proti ľudskosti.
Občania pokladaní za nelojálnych voči ideológii Kórejskej ľudovodemokratickej republiky museli podstúpiť nútené práce, mučenie, znásilnenie, hladovanie a väznenie. Za posledných 50 rokov zahynuli v severokórejských väzenských táboroch státisíce ľudí, uvádza sa v správe.
Na diskusii v Rade OSN pre ľudské práva, venovanej Severnej Kórei, vydali krajiny EÚ spoločné vyhlásenie, podľa ktorého by "Bezpečnostná rada OSN mala situáciu v KĽDR postúpiť Medzinárodnému trestnému súdu".
Čína vždy proti
Takýto krok zatiaľ vždy blokovala Čína, ktorá má v BR OSN právo veta a ktorá je jedným z mála spojencov Severnej Kórey. Proti súdnemu procesu v Haagu sa stavia aj niekoľko afrických krajín, pretože neuznávajú medzinárodný súd.
Severokórejský vyslanec v Ženeve vyhlásil, že vlaňajšia správa vyšetrovateľov OSN a diskusia boli súčasťou sprisahania zosnovaného Spojenými štátmi. Dodal, že USA a ich spojenci využívajú otázku ľudských práv "na zlikvidovanie ideológie a sociálneho systému v KĽDR počas celej jej histórie a existencie".