Kráľovná Alžbeta II. sa stala najdlhšie vládnucou panovníčkou Británie

TA3 TASR
9.9.2015 19:43

Kráľovná Alžbeta II. si zaistila osobitné miesto v dejinách Británie tým, že sa stala jej najdlhšie vládnucim panovníkom. Popri vrúcnych prejavoch úcty od politikov a verejnosti však upozornila, že po takomto rekorde nikdy netúžila.

Oslavu neplánovala

Alžbeta II. prekonala doterajší rekord vo vládnutí, ktorý predstavoval 63 rokov, sedem mesiacov, dva dni, 16 hodín a 23 minút a ktorý dosiahla jej praprastará matka kráľovná Viktória z 19. storočia. Alžbeta ju predstihla približne o 17.30 h miestneho času.

Udalosť si pripomenuli davy jasajúcich ľudí, ktorí na uliciach mávali britskými vlajkami. Londýnom sa rozliehalo aj vyzváňanie zvonov z Westminsterského opátstva a v parlamente zazneli slávnostné posolstvá. Alžbeta II., ktorá je najdlhšie žijúcim monarchom svojej krajiny a momentálne aj najstaršou vládnucou hlavou štátu na svete, si však neželala žiaden veľký rozruch.

Panovníčka pôvodne nechcela osláviť udalosť verejne, pod spoločenským tlakom však napokon súhlasila s oficiálnym podujatím v Škótsku, kde zvyčajne trávi letnú dovolenku. Kráľovná v sprievode svojho manžela princa Philipa spojila svoju osobnú udalosť s oslavami najstaršej železnice na území Británie.

Svedkyňa konca britskej ríše

Panovníčka sa v prejave pri príležitosti otvorenia novej železničnej trate v Škótsku iba krátko zmienila o svojom rekorde. Poďakovala sa davu ľudí za privítanie a dodala: "Mnohí... boli takí láskaví a pripomenuli aj ďalšiu udalosť, ktorá sa spája s dneškom, hoci po niečom takom som nikdy netúžila."

"Počas dlhého života sa nevyhnutne objavia mnohé zvraty, ten môj nie je výnimkou, ale ďakujem vám všetkým a mnohým ďalším doma aj v zahraničí za dojímavé odkazy a veľkú láskavosť," dodala Alžbeta II.

V Londýne však politickí lídri zahrnuli hlavu štátu chválami. Alžbeta II. sa stala kráľovnou už vo veku 25 rokov, keď sa Británia spamätávala z ničivých následkov druhej svetovej vojny. Počas svojho dlhého pôsobenia na tróne bola svedkom obrovskej politickej zmeny, sociálnych nepokojov i konca britskej ríše.

Skala stability

K prelomovému okamihu vo vláde kráľovnej sa v parlamente vyjadril aj britský premiér David Cameron, ktorýAlžbetu II. nazval "skalou stability". "Na našu kráľovnú už ani nemôžeme byť viac hrdí. Slúži svojej krajine s neochvejnou eleganciou, dôstojnosťou a slušnosťou a želám si, aby ešte dlho slúžila," povedal.

Cameron už v predvečer kráľovninho rekordu povedal, že "počas uplynulých 63 rokov vládnutia je Jej Veličenstvo pevným bodom v neustále sa meniacom svete. Jej nezištný zmysel pre službu a povinnosť si vyslúžil obdiv nielen doma v Británii, ale i v celom svete. Preto právom oslavujeme jej mimoriadny rekord a dôstojnosť, s akou reprezentuje svoju krajinu."

Slávnostná salva

V centrálnej časti Londýna sa dolu riekou Temža plavila na čele flotily kráľovská riečna loď Gloriana, a keď prechádzala okolo bojovej lode HMS Belfast, teraz natrvalo zakotvenej na rieke, tá vystrelila zo štyroch diel salvu.

Buckinghamský palác pri historickej príležitosti zverejnil novú oficiálnu fotografiu kráľovnej, ako aj pamätnú mincu.
Alžbeta II. nastúpila na trón v roku 1952 po smrti svojho otca kráľa Juraja VI.

Korunovácia novej panovníčky sa konala na ďalší rok, išlo o jednu z prvých významných spoločenských udalostí, ktoré boli v Británii sprostredkované televíziou. Alžbeta II. v posledných rokoch obmedzila svoje zahraničné cesty, stále však vykonáva mnohé kráľovské povinnosti.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok