Bulhari nepovolili Rusom využívať vzdušný priestor pre lety do Sýrie
Bulharsko odmietlo žiadosť Ruska, ktoré chcelo využívať bulharský vzdušný priestor na prelety lietadiel s humanitárnou pomocou pre Sýriu. Bulharsko svoje rozhodnutie zdôvodnilo vážnymi pochybnosťami ohľadom nákladu lietadiel.
Pochybnosti o náklade
Hovorkyňa bulharského ministerstva zahraničných vecí spresnila, že toto rozhodnutie Sofia prijala pred niekoľkými dňami. "máme dostatok informácií, ktoré u nás vyvolávajú vážne pochybnosti ohľadom nákladu lietadiel, čo bol dôvod na odmietnutie (žiadosti)," spresnila hovorkyňa. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ túto záležitosť odmietlo komentovať.
Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na spravodajský server gréckeho denníka Kathimerini uviedla, že vzhľadom na toto rozhodnutie Bulharska "budú ruské lietadlá humanitárnu pomoc pre Sýriu dopravovať cez Irán a otázka o využití gréckeho vzdušného priestoru sa stala bezpredmetnou".
Aténsky denník napísal, že Bulharsko odmietlo udeliť súhlas, aby jeho vzdušný priestor využívali ruské lietadlá, ktoré mali podľa vyhlásení Moskvy od 1. do 24. septembra dopravovať pomoc pre Sýriu a režim prezidenta Bašára Asada. Kathimerini uviedla, že tento vývoj udalostí "výrazne uľahčí život Grécku," ktoré dostalo z Moskvy rovnakú žiadosť ako Sofia.
Rusko dodávky zbraní Asadovi neskrýva
Žiadosť Ruska adresovaná Aténam vyvolala reakciu Spojených štátov, ktorého veľvyslanec v Grécku sa obrátil na grécku vládu so žiadosťou, aby zrušila povolenie pre ruské lietadlá. Grécke ministerstvo zahraničných vecí potom informovalo, že americkú žiadosť posudzuje.
Medzičasom sa objavila informácia, že Rusko plánuje využiť na prepravu pomoci pre Sýriu inú trasu než doteraz, keď na lety svojich lietadiel do Sýrie využívalo grécky vzdušný priestor. Informoval o tom hovorca gréckej vlády. Podľa hovorcu nová trasa sa nachádza východne od Grécka. Grécke ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nepotvrdilo, že by sa ruská strana bola rozhodla dopravovať pomoc do Sýrie iným vzdušným koridorom.
Znepokojenie Washingtonu vyvolali cez víkend správy o zvyšujúcej sa ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí vo vyjadrení k telefonátu medzi šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom a ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym vyhlásila, že Rusko nikdy neskrývalo, že s cieľom bojovať proti terorizmu dodáva vojenskú techniku vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Sýria angažovanie Rusov poprela
Sýrsky minister informácií Umrán Zubí poprel správy o posilňovaní ruskej vojenskej prítomnosti v krajine. Povedal, že po boku armády nebojujú žiadne ruské bojové sily. Správy o ich prítomnosti podľa neho "vymysleli západné spravodajské kruhy", aby dokázali, že sýrska armáda je bez pomoci svojho zahraničného spojenca, Ruska, príliš slabá a tiež ako zámienku na ďalšie podporovanie povstalcov z krajín, ktoré si želajú zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
"Na sýrskom území - na zemi, mori alebo vo vzduchu - nie sú žiadne ruské sily a nie je žiadna ruská vojenská akcia," citovala Zubího vyjadrenie pre televíziu Manar patriacu militantnému hnutiu Hizballáh agentúra Reuters.
"Toto všetko má naznačiť, že sýrsky štát je slabý a že sýrska armáda zoslabla do takej miery, že sa uchýlila k pomoci priateľov priamou cestou," dodal minister.