Vedci spočítali, koľko stromov je na Zemi. Výsledok prekvapil

ČTK TASR
3.9.2015 09:46

Na svete rastú asi tri bilióny stromov. Vyplýva to z výpočtov, ktoré uskutočnili vedci z americkej Yaleovej univerzity. Od počiatku ľudskej civilizácie sa vraj ale počet stromov na planéte znížil až o polovicu. Len v roku 2014 prišla Zem o lesy na 18 miliónoch hektároch, čo je to najviac od roku 2001.

Vedci spočítali, koľko stromov je na Zemi. Výsledok prekvapil
SITA/AP

"Stromy patria k najvýznamnejším organizmom na Zemi, a napriek tomu iba teraz začíname rozumieť pravidlám ich globálneho rozšírenia," uviedol spoluautor štúdie uverejnenej v prestižnom časopise The Nature Thomas Crowther. Informácie o počte stromov sú podľa neho dôležité okrem iného pre výskum zmien klímy či ochranu biodiverzity.

Podľa aktuálnych odhadov vytvorených na základe satelitných snímok, počítačových výpočtov, ale predovšetkým pozorovaní priamo v teréne majú najväčšiu plochu lesy v tropických oblastiach, v ktorých rastie asi 43 percent všetkých stromov na svete. Najhustejšie sú však lesy v subarktických regiónoch na severe Ruska, Škandinávie a severnej Ameriky.

Na každého človeka podľa štúdie pripadá asi 420 stromov. Pod ľudskými rukami ale zároveň ročne asi 15 miliárd stromov padne. Asi pät miliárd ročne ich ľudia znovu zasadia.

Lesy ustupujú komoditám

Správa vychádzajúca z údajov zozbieraných Marylandskou univerzitou a spoločnosťou Google ukazuje prekvapivý trend - k veľkému odlesňovaniu došlo mimo Brazíliu a Indonéziu, ktoré sú smutne známe bezuzdným odlesňovaním. Najviac postihnuté odlesňovaním boli povodie rieky Mekong a západná Afrika.

"Táto analýza zistila skutočne alarmujúci nárast odlesňovania v doteraz prehliadaných lokalitách," vyhlásil riaditeľ programu lesov z Inštitútu svetových zdrojov Nigel Sizer. Upozornil, že lesy ustupujú komoditám, ako sú kaučuk, hovädzina, sója a palmový olej. Vyzval na zlepšenie dohľadu nad lesmi, aby sa zabránilo ilegálnemu odlesňovaniu, a na podporu "udržateľnej produkcie komodít".

Stromy spracovávajú oxid uhličitý na kyslík a rozsiahle odlesňovanie prispieva k zvyšovaniu teplôt na Zemi, pripisovanému emisiám skleníkových plynov, hovoria experti.

Cieľom zdvojnásobiť zalesňovanie

Opätovné zalesňovanie je jedným z cieľov klimatologického programu OSN. Na klimatickom summite OSN v New Yorku v septembri 2014 prijali rozvíjajúce sa krajiny rad nových záväzkov. Cieľom je zdvojnásobiť zalesňovanie na 350 miliónov hektárov v roku 2030.

V decembri sa klimatologickí vyjednávači stretnú v Paríži, aby vypracovali klimatický plán na obdobie po roku 2020. Klimatológovia sa zhodujú, že zvyšovanie teploty Zeme treba obmedziť na dva stupne Celzia nad predindustriálnou úrovňou, aby sa zabránilo katastrofickým vzorcom počasia a stúpaniu hladín morí, ktoré ohrozujú veľké populácie.

Od roku 1880 do roku 2012 stúpli priemerné teploty zeme a povrchu oceánov už približne o 0,85 stupňa Celzia, uviedla Medzivládna komisia OSN pre klimatické zmeny.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok