V prípade policajtov oslobodených Harabinovým senátom podal Borec dovolanie

19.8.2015 13:54

Minister spravodlivosti Tomáš Borec podal dovolanie v neprospech dvoch policajtov, ktorí boli pôvodne odsúdení za korupciu, no Najvyšší súd ich rozsudky zrušil. Potvrdil to Pavol Kubík z tlačového oddelenia ministerstva.

Kritizoval rozsudok senátu

O svojom kroku informoval minister Tomáš Borec aj prezidenta Andreja Kisku. Dovolanie v súdnej kauze podal aj generálny prokurátor. Kubík vysvetlil, že minister spravodlivosti má širšie právomoci. „Môže podať dovolanie aj proti právoplatnému rozhodnutiu vychádzajúcemu zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený, alebo ak boli pri zisťovaní skutkového stavu závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci,“ citoval Kubík Trestný poriadok.

Dovolanie podal Borec v priebehu tohto mesiaca. Konal na základe podnetu podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Šéf rezortu vnútra kritizoval rozsudok senátu Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina. Harabinov senát dvoch policajtov odsúdených z korupcie oslobodil aj preto, že je presvedčený o nezákonnosti Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ktorý mal ich prípady na starosti. Kaliňák sa domnieva, že jemu podriadená inšpekčná služba je oprávnená na stíhanie príslušníkov Policajného zboru.

Za zákonnú ju označil aj iný senát Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta pri rozhodovaní o ďalšom prípade.
„Pán generálny prokurátor mal s ministrom vnútra okamžite uviesť veci do zákonného stavu a inšpekciu dať do zákonnej polohy, aby sa minimalizovali škody, pretože za toto budete všetko platiť vy,“ reagoval na podané dovolania Harabin.

Kiska: Dôvera v súdnu moc je dôležitá

„Moje rozhodnutie je v súlade so štrasburskou judikatúrou,“ tvrdí Harabin s tým, že Európsky súd pre ľudské práva už v minulosti rozhodol o tom, že inšpekčná služba podriadená ministrovi vnútra je politická a nemá atribúty nezávislosti.

Senát Harabina oslobodil 29. mája bývalých policajtov Maroša P. a Jaroslava S. Podľa obvinenia  mal Maroš P. za úplatok 50 eur zisťovať informácie o prípade kolegu. Špecializovaný trestný súd v Pezinku ho v októbri 2014 odsúdil na trest päť rokov nepodmienečne.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal voči tomuto rozsudku dovolanie 30. júla. Dôvodom je, že rozsudkom mali byť porušené ustanovenia Trestného poriadku a Trestného zákona v prospech obvinených. "Dôvera v súdnu moc je dôležitá pre riadne fungujúci právny štát. Žiaľ, opakovane sa vyskytujú prípady, keď sami sudcovia považujú rozhodnutia svojich kolegov za sporné alebo dokonca nezákonné. Preto je dôležité, aby štát urobil všetko, čo je v jeho silách, aby sme žili v právnom štáte,“ priblížil prezident Andrej Kiska kľúčovú tému rozhovoru s ministrom spravodlivosti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok