Slovensko zostane červené, najvyššiu výstrahu nezmiernili ani na sobotu
Bezprecedentná vlna horúčav pokračuje a Slovensko zostáva na mapách meteorológov celé červené. Najvyššiu výstrahu pre celú krajinu vydali na štvrtok, piatok aj na sobotu.
Aj 38 stupňov, na severe 35
Horúčavy pokračujú a meteorológovia pred nimi opäť varovali najvyššou výstrahou tretieho stupňa, platí pre celé Slovensko. Teploty sa majú na väčšine územia vyšplhať na 36 až 38 stupňov Celzia, na severe má byť 35 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," pripomína Slovenský hydrometeorologický ústav.
Počas horúcich dní by ľudia nemali podceňovať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach. Horúčavy prinášajú so sebou zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Viac sú ohrozené ženy. Problém môžu mať napríklad i ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, ako aj starší ľudia.
Ochladenie možno od nedele
Aj počas utorka padli na väčšine Slovenska rekordy maximálnej dennej teploty pripadajúcej na tento deň. Skonštatoval to meteorológ Pavol Beránek zo SHMÚ. Ústav varoval, že v najjužnejších častiach krajiny môžu teploty vystúpiť až na 38 stupňov Celzia. To sa naplnilo. Najteplejšie bolo v utorok v Topoľčanoch, kde bola nameraná teplota 38,3 stupňa Celzia. V Hurbanove bolo zaznamenané teplotné maximum 38,2 stupňa Celzia. „Na väčšine našich meteorologických staníc nikdy 11. augusta nebolo takto teplo,“ konštatoval Beránek.
„Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že od nedele, maximálne od pondelka by sa denné teploty mali začať postupne znižovať,“ doplnil.
Beránek ozrejmil, že súčasná situácia, keď veľmi veľké horúčavy na pomerne veľkej ploche trvajú dlho bez prerušenia, je výnimočná. Preto platí najvyššia výstraha, keďže pre jej vyhlásenie musí byť splnené kritérium maximálnej teploty aj dĺžky jej trvania, vysvetlil Beránek. Extrémne teplo v súčasnosti nie je iba v nížinách, ale aj horských polohách.
„Keď 32 až 33 stupňov Celzia nameriate v Bratislave alebo v Hurbanove, nie je to to isté, ako keď ich nameriate v nadmorskej výške 700 metrov,“ priblížil meteorológ. V Poprade, ktorý je približne v takej výške, SHMÚ v utorok zaznamenal maximálnu teplotu vzduchu 32,1 stupňa Celzia.