Odvolací súd v USA obnovil konanie proti spoločnostiam Visa a Mastercard

SITA
5.8.2015 11:19

Americký federálny odvolací súd obnovil proces vedený proti spoločnostiam Mastercard Inc, Visa Inc a viacerým americkým bankám.

Odvolací súd v USA obnovil konanie proti spoločnostiam Visa a Mastercard
SITA/AP

Protimonopolné zákony

Spoločnosti čelia obvineniam z toho, že spolupracovali pri zvyšovaní poplatkov za používanie bankomatov. Tým mali porušiť zákony o ochrane hospodárskej súťaže. Odvolací súd pre District of Columbia v utorok rozhodol, že súd, ktorý sa týmto prípadom zaoberal, pochybil, keď dospel k záverom, že zákazníci dostatočne nepreukázali porušenie protimonopolných zákonov.

Odvolací súd tak vrátil späť na ďalšie konanie tri hromadné žaloby. V dvoch prípadoch spoločnosti čelia žalobe zo strany zákazníkov, v jednom prípade žalobe zo strany nezávislých bankomatových operátorov.

V žalobách sa uvádza, že Visa a MasterCard prijali opatrenia, ktoré ich chránili pred konkurenciou, ktorá disponovala sieťou bankomatov s nižšími nákladmi. Z toho mali profitovať aj banky, ktoré sú akcionármi v spoločnostiach Visa a MasterCard.

Veľké víťazstvo pre zákazníkov

Spor sa tak týka spoločností Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo. Podľa obžaloby banky mali spoločnosti Visa a MasterCard pod kontrolou a stanovili vyššie bankomatové poplatky v čase pred vstupom firiem Visa a MasterCard na burzu v rokoch 2006 a 2008.

„Toto je veľké víťazstvo pre zákazníkov, ktorí teraz môžu žiadať nielen škody spôsobené žalovanou stranou, ale môžu žiadať aj súdne rozhodnutie, ktoré na trhu zvýši konkurenciu,“ povedal Steve Berman, právny zástupca klientov. Matthew Eisenstein, právny zástupca spoločnosti Visa odmietol situáciu komentovať. Nevyjadrili sa ani právni zástupcovia spoločnosti Mastercard a bánk. Súd v District of Columbia zamietol žalobu klientov v roku 2013.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok