Zvrat v kauze Kúpeľov Brusno, zrušili rozsudok o konkurze
V kauze Kúpeľov Brusno nastal zvrat. Ústavný súd rozhodol o zrušení rozsudku Okresného súdu v Banskej Bystrici z októbra. Sudkyňa vtedy posunula kúpele do konkurzu bez možnosti odvolania sa, čím uprela kúpeľom, správcovi a veriteľom právo na spravodlivé súdne konanie.
Problémy so splácaním úveru
ÚS vrátil spis súdu na ďalšie konanie. V mene Kúpeľov Brusno o tom v tlačovej správe informovala Monika Kozelová.
Kúpele Brusno sa dostali do sklzu so splácaním úveru v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke v období, keď sa zmenilo preplácanie liečebných pobytov.
V súlade s novou legislatívou niektoré pobyty boli preradené zo skupiny A, kde sú hradené v plnej výške, do skupiny B, kde sú hradené len liečebné náklady. Vzhľadom na to, že mnohí pacienti nemali na zaplatenie kúpeľnej liečby, nárazovo klesol ich počet a tým aj tržby kúpeľov viac ako o polovicu.
Okresný súd Banská Bystrica 14. mája 2014 povolil reštrukturalizáciu. Ako uviedla Kozelová, správkyňa Veronika Škodová vykonávala dohľad nad činnosťou kúpeľov a podľa jej slov si kúpele riadne plnili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona a uhrádzali všetky nové záväzky. Kozelová uviedla, že do reštrukturalizačného konania si Slovenská záručná a rozvojová banka prihlásila pohľadávku vo výške 8,9 milióna eur.
Konanie banky však už od samého začiatku smerovalo k tomu, aby bol na kúpele vyhlásený konkurz, hoci to bolo nevýhodné aj pre ňu. Banka ihneď po začatí reštrukturalizačného konania vyhlásila predčasnú splatnosť úveru. Podľa Kozelovej to bol postup, ktorý je v zmysle účinkov začatia reštrukturalizačného konania neprípustný a teda protizákonný.
Rozhodnutie v prospech kúpeľov
Kúpele Brusno podali na príslušný súd návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým by súd nariadil banke dodržiavať zákon. Tento návrh ale musel súd zamietnuť, a to z logického dôvodu - nemôže rozhodovať o niečom, čo je dané priamo zákonom.
Banka si aj napriek protizákonnému postupu prihlásila svoju pohľadávku do reštrukturalizácie tak, ako keby bol úver naozaj splatný a vôbec nerešpektovala rozhodnutie súdu. Reštrukturalizačný plán bol schválený väčšinou veriteľov (97,22 %), a banka ako iniciátor konkurzného konania už počas reštrukturalizácie vedela, že v konkurze sa jej uspokojenie dostane niekde hlboko pod 60 %.
Oproti tomu v reštrukturalizácii mala v prípade úspechu v incidenčnom spore v schválenom pláne navrhnuté 100-percentné uspokojenie. Podľa Kozelovej „medzičasom vyšlo najavo, že Slovenská záručná a rozvojová banka už v predminulom roku s touto pohľadávkou špekulovala, keď presunula Kúpele Brusno medzi rizikových klientov“.
Ústavný súd rozhodol v prospech Kúpeľov Brusno, čo je dobrá správa nielen pre viac ako 150 zamestnancov a ich rodiny, ale aj pre štát, ktorému sa v regióne dlhodobo nedarí znižovať nezamestnanosť a kde sa evidovaná miera nezamestnanosti blíži k 17,3 %.
Liečia aj choroby pečene
Viac ako 180-ročná tradícia Kúpeľov Brusno tak bude pokračovať a Kúpele Brusno nebudú nasledovať osud chátrajúcich kúpeľov v Korytnici. Ako uviedla Kozelová, po potvrdení reštrukturalizačného plánu budú môcť Kúpele Brusno naďalej úspešne expandovať na trhu s podpornou kúpeľnou liečbou či s balenou minerálnou vodou.
Dostavbou nových kúpeľných a ubytovacích kapacít budú kúpele môcť nielen poskytovať kúpeľné služby pre domácu, ale aj zahraničnú klientelu, ale zároveň tým vytvoria aj ďalšie pracovné miesta pre tento región. V neposlednom rade budú kúpele podporovať rast cestovného ruchu na Horehroní, a tým nepriamo ovplyvňovať zamestnanosť aj v tejto oblasti.
V kúpeľoch Brusno sa liečia choroby pečene, pankreasu či obehovej a tráviacej sústavy. Ročne za kúpeľnú liečbu utŕžia približne štyri milióny eur, ich obsadenosť sa pohybuje okolo 90 %.