NASA hlási objav druhej Zeme, sedí veľkosť aj vzdialenosť

23.7.2015 22:40

Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír oznámili, že objavili exoplanétu, ktorá sa zatiaľ najviac podobá na Zem.

Míľnik na ceste k hľadaniu mimozemského života

Vedci s pomocou Keplerovho teleskopu našli prvú exoplanétu, ktorá je porovnateľná so Zemou veľkosťou aj vzdialenosťou od svojho Slnka. Oznámili to na tlačovej konferencii na myse Canaveral na Floride zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír.

Exoplanéta, ktorej objav označila NASA za míľnik na ceste k hľadaniu mimozemského života, je od Zeme vzdialená 1400 svetelných rokov. Za exoplanéty astronómovia označujú planéty nájdené mimo našu slnečnú sústavu, z ktorých niektoré môžu byť podobné Zemi.

Počet vedecky potvrdených exoplanét je momentálne 1030. Podľa vyhlásenia našla NASA jedenásť nových, z ktorých planéta označená Kepler-452b sa zrejme podobá našej planéte najviac.

Má svoje "Slnko"

Podľa vedeckého pracovníka NASA Johna Grunsfelda je táto exoplanéta zatiaľ najmenšia, aká bola kedy objavená. Jej priemer je asi o 60 percent väčší ako priemer Zeme, váhu ani zloženie vedci nepoznajú. Okolo svojej hviezdy planéta obieha v cykle dlhom 385 dní, čo je len o päť percent viac, ako v prípade Zeme.

Od svojej hviezdy je Kepler-452b o päť percent ďalej, než je Zem od Slnka. Hviezda novoobjavenej exoplanéty má vek šesť miliárd rokov, a je teda o 1,5 miliardy staršia, než Slnko. Má rovnakú teplotu a je o pätinu jasnejšia a o desatinu väčšia.

Ide zrejme o skalnatú planétu

"Dvadsať rokov potom, čo bola preukázaná existencia exoplanét, objavil Kepler planétu a hviezdu, ktoré zatiaľ najviac pripomínajú Zem a Slnko. Tento vzrušujúci objav nás o ďalší krok priblížil k nájdeniu Zeme 2.0," vyhlásil na tlačovej konferencii Grunsfeld.

Podľa vedcov je veľmi pravdepodobné, že na novej exoplanéte existuje voda v tekutom stave, čo umožňuje existenciu života. Kepler-452b, ktorý bol nájdený v súhvezdí Labute, je zrejme skalnatá planéta s hustou atmosférou, vylúčená nie je ani sopečná aktivita, tvrdia vedci.

Oceány sa môžu vypariť

Skutočnosť, že hviezda, okolo ktorej exoplanéta obieha, je o 1,5 miliardy rokov staršia ako Slnko, dáva tiež vedcom možnosť skúmať, aký osud čaká vo vzdialenej budúcnosti Zem. Podľa astronóma Douga Caldwella vydáva starnúca hviezda viac energie a svoju exoplanétu zahrieva.

V dôsledku toho sa môžu oceány vypariť a voda z povrchu nadobro zmiznú, povedal na tlačovej konferencii Caldwell. "Kepler-452b tak možno prechádza obdobím, ktoré Zem za viac ako miliardu rokov čaká, až Slnko zostarne a bude jasnejšie," konštatoval vedec. "Predstava, že táto exoplanéta existuje šesť miliárd rokov v životaschopnej zóne svojej sústavy, je úžasne inšpirujúca," vyhlásil analytik NASA Jon Jenkins.

"Je tu celkom zásadná možnosť vzniku života, ak sú všetky ostatné podmienky splnené." Kandidátov na označenie "exoplanéta" je momentálne podľa NASA 4696. Aby boli skutočne za exoplanéty uznané, musia prejsť dôkladnou analýzou a starostlivým pozorovaním. Dvanásť z nových kandidátov má priemer maximálne dvojnásobný v porovnaní so Zemou a okolo svojich hviezd obiehajú v "zóne života". Deväť z nich obieha okolo hviezd, ktoré sú veľkosťou a teplotou porovnateľné so Slnkom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok