Prokurátori by mali mať etický kódex, zefektívni ich činnosť

23.7.2015 12:22

Prokurátori by mali dostať etický kódex, ktorý im zhrnie pravidlá správania pri výkone ich funkcie. Uvádza sa to v návrhu nového zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry. Do medzirezortného pripomienkového konania ho predložila Generálna prokuratúra SR.

Na dodržiavanie pravidel bude dohliadať Etická komisia

Cieľom nového zákona je podľa predkladateľov zefektívniť činnosť prokurátorov. Takisto argumentujú aj tým, že odvtedy, keď bol prijatý posledný zákon o prokurátoroch, teda v roku 2001, sa zmenilo veľa iných zákonov, ktoré na majú takisto vplyv na výkon funkcií.

Na dodržiavanie pravidiel Etického kódexu prokurátorov bude dohliadať Etická komisia, ktorá bude následne vydávať stanoviská pre disciplinárne komisie, prípadne pre navrhovateľa disciplinárneho postihu prokurátora. Etická komisia bude oprávnená posudzovať etické otázky a etickú prijateľnosť správania sa prokurátorov aj bez návrhu, napríklad, ak sa o podozrení zo správania prokurátora v rozpore s pravidlami etiky dozvie z iných zdrojov, napríklad z médií.

Zavedenie zodpovednosti za priestupky

Návrh zákona navrhuje opätovné zavedenie disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov za priestupky, čím sa zosúladí právna úprava disciplinárnej zodpovednosti prokurátorov s disciplinárnou zodpovednosťou sudcov. Postihnutie za priestupok musia prokurátori automaticky hlásiť služobnému úradu prokuratúry.

Zároveň sa má rozdeliť klasifikácia previnení prokurátorov na disciplinárne previnenia a závažné disciplinárne previnenia. Za závažné disciplinárne previnenie bude možné uložiť prísnejšiu disciplinárnu sankciu. Návrh takisto zavádza možnosť generálneho prokurátora prekladať prokurátorov na nižšie postavené orgány pre neplnenie si pracovných povinností. S takýmto preložením však musí súhlasiť rada prokurátorov.

Zmeny sa dotknú aj majetkových priznaní

Podľa odporúčania Skupiny štátov proti korupcii zavádza návrh povinnosť prokurátorov uvádzať v majetkových priznaniach finančné záväzky, napríklad dlhy alebo pôžičky, ktoré prekročia sumu 6 600 eur. Dôvodom je to, aby nemohla byť spochybňovaná transparentnosť konania takýchto prokurátorov pri výkone ich funkcie.

Prokurátori sa tiež po novom budú môcť dostať na posty na krajských prokuratúrach a Generálnej prokuratúre iba služobným postupom, nie priamym výberovým konaním. To sa bude uplatňovať iba pri obsadzovaní postov na okresných prokuratúrach. Novela zavádza aj možnosť vyplatenia odmien prokurátorom. Odmena vo výške jedného platu môže byť vyplatená prokurátorom za nadštandardné plnenie pracovných úloh, napríklad pri zastupovaní na personálne neobsadenej prokuratúre. Druhá možnosť vyplatenia odmeny pre prokurátora je dosiahnutie životného jubilea 50 rokov.

Návrh zároveň zavádza možnosť prokurátorom na všetkých stupňoch prokuratúry, aby si sami zvolili svojich námestníkov namiesto výberu komisiou. Podľa predkladateľov návrhu je dôvodom to, že voči priamo vybraným námestníkom pociťujú prokurátori väčšiu dôveru. V prípade schválenia zákon nadobudne účinnosť prvého januára 2016.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok