Grécko pokračuje v plnení podmienok, vláda predložila druhý balík reforiem

21.7.2015 10:56

Grécky parlament musí do stredy schváliť druhý balík reforiem. Tie sú podmienkou medzinárodných veriteľov pre ďalšiu finančnú pomoc pre zadlženú krajinu. Opatrenia sa týkajú modernizácie štátnej správy a nových pravidel pre ozdravenie bánk.

Hlasovanie nebude jednoduché

Grécka vláda predložila parlamentu druhý balík reformných opatrení, ktoré si vyžiadali medzinárodní veritelia ako podmienku poskytnutia ďalšej finančnej pomoci zadlženej krajine. Poslanci majú na schválenie čas do stredy. Nová legislatíva sa týka najmä modernizácie štátnej správy, vrátane urýchlenia súdnych procesov a presadenia pravidiel pre ozdravenie bánk.

Podľa agentúry Reuters sa neočakáva, že by druhý reformný balík vzbudil taký rozkol v strane premiéra Alexisa Tsiprasa ako prvá sada reforiem, ktorá minulý týždeň prešla len vďaka hlasom opozičných poslancov. Hlasovanie ale aj tak nebude jednoduché.

Rýchlejšie súdne procesy

V stredu budú poslanci riešiť nový občiansky súdny poriadok, ktorým sa by mali v Grécku urýchliť súdne konania. Poslancov čaká aj hlasovanie o smernici EÚ známej pod skratku BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive). Smernica o ozdravných postupoch a riešení  krízy bánk  poskytuje národným orgánom dohľadu nástroje pre rýchle vysporiadanie so skrachovanými bankami a má zabezpečiť bezpečnejšie a spoľahlivejšie fungovanie finančného sektoru.

Prvý balík reformných opatrení, na ktorých sa Atény dohodli s eurozónou výmenou za prísľub nového záchranného programu, poslanci schválili v noci na štvrtok minulého týždňa. Prvý balík reformných opatrení sa týkal najmä daní, napríklad zvýšenia sadzby DPH.

Záchranný program za 86 miliárd

Atény sa minulý týždeň s eurozónou dohodli na začatí rokovaní o novom záchrannom programe v objeme až 86 miliárd eur, ktorý je podmienený ekonomickými reformami a úspornými opatreniami.

V pondelok do Grécka dorazili prvé európske peniaze v podobe trojmesačného preklenovacieho úveru zo staršieho stabilizačného mechanizmu Európskej únie. Atény peniaze využili na úhradu plátok Európskej centrálnej banke a Medzinárodnému menovému fondu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok