Za náborom tisícok bojovníkov pre kalifát sú sofistikované kriminálne siete
Na nábore tisícok Tunisanov, ktorí odchádzajú za hranice a zapájajú sa do ozbrojených konfliktov, sa podieľajú sofistikované siete kriminálnikov. Vyplýva to zo zistení OSN.
Tunisko ako reprezentatívna vzorka
"Dôkladne prepracované prepravné siete pracujú na nábore pozdĺž priepustných hraníc a niekedy aj v oblastiach, kde nemôže obchodovanie s ľuďmi a nelegálnym tovarom podliehať účinnej kontrole," uviedla odborníčka OSN v oblasti ľudských práv Elžbieta Karsková.
Zverejnené závery vzišli z návštevy pracovnej skupiny OSN v Tunisku, kde sa jej experti zamerali na zhromažďovanie informácií o zahraničných bojovníkoch. Skupinu odborníkov viedla Karsková.
Odborníci zistili, že približne 4000 Tunisanov sa nachádza v Sýrii, 1000-1500 je ich v Líbyi, ďalších 200 v Iraku, 60 v Mali a 50 v Jemene. Zhruba 625 osôb, ktoré sa vrátili z Iraku do Tuniska, je trestne stíhaných.
Alarmujúce počty
"Počet tuniských bojovníkov v cudzine je jedným z najvyšších spomedzi tých, ktorí odídu, aby sa zapojili do ozbrojených konfliktov v zahraničí, ako napríklad v Sýrii a Iraku," dodala predstaviteľka OSN.
Podľa zverejnenej správy je väčšina Tunisanov, ktorí odchádzajú bojovať do zahraničia po boku extrémistických skupín, vo veku 18-35 rokov.
Tuniský premiér Habíb Síd nedávno počas vystúpenia v parlamente uviedol, že úrady zabránili od marcového útoku na múzeum Bardo približne 15.000 mladým Tunisanom, aby opustili rodnú krajinu s cieľom bojovať v zahraničí po boku islamistov.