Spor Babiša a ÚPN sa môže zavŕšiť, čaká sa na verdikt súdu

TASR
26.6.2015 10:22

Krajský súd v Bratislave vyhlási začiatkom budúceho týždňa definitívny verdikt v spore českého ministra financií Andreja Babiša s Ústavom pamäti národa v kauze údajnej spolupráce Babiša s bývalou Štátnou bezpečnosťou.

Spor Babiša a ÚPN sa môže zavŕšiť, čaká sa na verdikt súdu
SITA

Už raz uspel

"Termín verejného vyhlásenia rozsudku je vytýčený na 30. júna," uviedol hovorca KS Pavol Adamčiak. Krajský súd necelý rok študoval rozsiahly spisový materiál po tom, čo v prospech podnikateľa slovenského pôvodu rozhodol Okresný súd Bratislava I.

V júni minulého roka Babiš na nižšom súde síce so žalobou uspel, avšak ÚPN sa voči verdiktu odvolal na KS. Vec bola na odvolací KS v Bratislave postúpená koncom septembra minulého roku.

Údajne bol evidovaný v spisoch ŠtB

Babiš uspel na Okresnom súde Bratislava I so žalobou na ÚPN 26. júna minulého roku. Podľa rozhodnutia súdu musel ÚPN zverejniť na svojej webovej stránke informáciu, že Babiš bol evidovaný v zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene. Rozsudok však nebol právoplatný.

"Rozsudok sme očakávali, spravodlivosť zvíťazila," uviedol vtedy právny zástupca Babiša. Ako povedal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, rozhodnutie súdu rešpektujú, ale sú ním zaskočení.

"Ja osobne považujem tento deň naozaj za smutný deň v slovenskej justícii. Myslím si, že by sme mali zaujať jasný postoj aj vzhľadom na túto komunistickú minulosť a nedovoliť, aby nám teraz prepisovali históriu eštebáci," zdôraznil koncom júna Krajňák.

ÚPN hovorí o zákonnej povinnosti

V záverečnej reči právny zástupca Babiša znova zopakoval, že Babiš nikdy nebol agentom ŠtB a nikdy s ŠtB nespolupracoval. Právny zástupca ÚPN v záverečnej reči zdôraznil, že treba rozlišovať medzi vedením evidencie a zverejnením informácie s tým, že ÚPN nie je nástupcom ŠtB a nemal byť žalovaný. Ako dodal, ÚPN zverejnil dokumenty ŠtB na základe zákona.

"Nemôže byť postihovaný za to, že si splnil svoju zákonnú povinnosť," zdôraznil právny zástupca. O hodnovernosti zväzkov ŠtB podľa neho niet pochýb. "Ak by neboli hodnoverné, neboli by dnes predmetom bezpečnostných previerok," uviedol.

V apríli 2014 počas hlavného pojednávania vypovedali dvaja svedkovia - bývalí dôstojníci komunistickej tajnej služby. Obaja vtedy tvrdili, že sa s Babišom osobne nestretli. Bývalý príslušník Zboru národnej bezpečnosti, a tiež ŠtB František Hakač povedal, že si na udalosti spred viac ako 30 rokov už nepamätá.

Obvinenia rázne poprel

Druhý svedok Július Šuman, ktorý pracoval 12 rokov ako operatívec na XII. správe ŠtB, uviedol, že Babiš o založení spisu nevedel, ani nebol kontaktovaný a nepodpísal viazací akt. V januári minulého roka vypovedal aj svedok, bývalý operatívny pracovník ŠtB a bývalý kapitán Andrej Kuľha, ktorý dal Babišov zväzok pod menom Bureš archivovať v roku 1988 a mal ho posledný v rukách.

Podľa neho Babiš na 98 percent nebol príslušníkom ŠtB. Český minister Babiš na januárovom pojednávaní rázne poprel, že by bol agentom ŠtB. Podľa neho ide o politický proces.

Babiš a jeho právni zástupcovia žalovali v civilnom spore na ochranu osobnosti ÚPN, ktorý eviduje zväzok, podľa ktorého bol spolupracovníkom a agentom bývalej Štátnej bezpečnosti. Materiál zverejnili pred približne štyrmi rokmi viaceré české a slovenské médiá.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok