Na Devíne si pripomenuli najväčšiu povodeň v našej novodobej histórii

TA3 TASR
10.6.2015 19:13

Desaťtisíce evakuovaných ľudí, tisícky zničených domov a zaplavená úroda. To všetko v priebehu niekoľkých hodín. Reč je o povodni, ktorá pred päťdesiatimi rokmi postihla Slovensko.

Povodeň spôsobila obrovské materiálne škody

Pätnásť bývalých ženistov a vojenských veteránov si pod hradom Devínprevzalo ocenenia pri príležitosti 50. výročia najväčšej povodne na Dunaji v roku 1965. Odovzdal im ich štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec.

V roku 1965 bolo pre obrovskú povodeň nutné na Žitnom ostrove evakuovať 54.000 ľudí. Povodeň spôsobila obrovské materiálne škody. Zničených bolo približne 4000 domov a ďalších viac ako 6000 bolo poškodených. Došlo k zaplaveniu 250 kilometrov ciest a 70 kilometrov koľajníc. Povodeň zničila úrodu na 94.000 hektároch pôdy a asi 300.000 ovocných stromov. S rekordnou vodou bojovali aj vojaci.


Pamätnú medailu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky III. stupňa si prevzal aj generálporučík Jiří Brychta, bývalý náčelník ženijného vojska Československej ľudovej armády.
„Toto bola taká mimoriadna a neočakávaná udalosť, pretože to koryto Dunaja nebolo na to pripravené. Bola to storočná voda. Dnes sa to už stať nemôže,“ zaspomínal si.

Pomohli až člny naložené kameňmi

V hrádzi pri Číčove (okr. Komárno) vtedy vznikla až 86 metrov široká trhlina. Najprv tu postavili most, z ktorého sypali do vody kamene. Prietok bol však taký silný, že zatarasiť trhlinu sa nedarilo. Pomohli až člny, naložené kameňmi, štrkopieskom a štrkom, ktoré vojaci odpálili priamo v trhline. „Bol to geniálny nápad, inej cesty nebolo,“ povedal Brychta.

Ozbrojené sily pri príležitosti 50. výročia povodne pripravili statické ukážky ženijnej techniky, ktorá je pravidelne nasadzovaná pri odstraňovaní následkov povodní.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok