Holandsko nezorganizuje EH 2019, vo vláde nenašlo finančnú podporu

Holandsko nezorganizuje EH 2019, vo vláde nenašlo finančnú podporu
Zdroj foto: SITA/AP
Holandsko sa vzdalo možnosti usporiadať II. Európske hry v roku 2019. Dôvodom sú problémy s naplnením rozpočtu, ktorý sa pohyboval vo výške 57,5 milióna eur, pričom vládne orgány odmietli finančne pomáhať pri organizácii veľkolepého podujatia.

Musia nájsť vhodného kandidáta

Holanďania boli pritom jedinými kandidátmi na usporiadanie druhého európskeho fóra podobných rozmerov, ktorého koncept vychádza z Panamerických či Ázijských hier. Pre EOV prišlo rozhodnutie o odstúpení Holandska v najhoršom možnom čase, keďže medzinárodné športové kalendáre na ďalšie roky sú už preplnené.

"Táto správa je pre nás sklamaním, aj tak by sme radi poďakovali Holandsku za jeho záujem organizovať EH v roku 2019," povedal prezident EOV Patrick Hickey.
V súčasnosti sú pre EOV prioritou najmä prvé EH, ktoré štartujú už tento piatok v Baku.

Napriek množstvu povinností však Hickey verí, že sa im podarí nájsť vhodného kandidáta na usporiadanie druhej edície tohto podujatia. "Nepochybujem, že nakoniec nájdeme silnú hostiteľskú krajinu. Teraz však musíme sústrediť pozornosť na zvládnutie I. Európskych hier. Tie budú odrazovým mostíkom do budúcna," dodal.

Vláda podujatie nepodporí

Holandsko pritom len pred necelým mesiacom dostalo právo organizovať kontinentálne podujatie. Ako však tvrdí olympijský výbor "krajiny tulipánov", od tejto doby nedostal žiadnu podporu od holandskej vlády. Ministerka športu Edith Schippersová uviedla, že ústredný vládny orgán a ani tie regionálne nedokážu naplniť predpokladaný rozpočet podujatia.

"Žiadaná suma vo výške 57,5 milióna eur pre Európske hry v roku 2019 je záťažou na prostriedky, ktoré majú úrady k dispozícii," ozrejmila. Podľa holandských médií odmietli veľkolepé podujatie spolufinancovať mestá Eindhoven, Utrecht i Rotterdam.


Vzhľadom na vzniknutú situáciu EOC uviedol, že obnoví rozhovory s ďalšími potenciálnymi záujemcami o EH v roku 2019. Tí však zatiaľ zostávajú v tajnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá