Krym hlási vyslanie stíhačiek proti americkému torpédoborcu

SITA
31.5.2015 12:15

Ruská armáda v sobotu vyslala dva svoje stroje do priestoru nad Čiernym morom, kde sa podľa Rusov agresívne správala americká bojová loď.

Krym hlási vyslanie stíhačiek proti americkému torpédoborcu
SITA/AP

Američanom chceli ukázať pripravenosť

Podľa tvrdení zdroja z ruských ozbrojených zložiek na pričlenenom polostrove Krym vyštartovali stíhačky Su-24 proti americkému torpédoborcu USS Ross. Ten sa údajne pohyboval na hranici ruských vôd a smeroval do nich. Podľa zdroja išlo zo strany posádky o "provokatívne a agresívne" správanie, čo znepokojilo krymskú čiernomorskú flotilu.

Stíhačkami tak chceli Američanom ukázať "pripravenosť tvrdo zabrániť porušeniu hraníc a brániť záujmy krajiny". Vedenie americkej armády reagovalo tvrdením, že loď bola "po celý čas plne v medzinárodných vodách, kde robila bežné operácie". Podľa ruských médií sa torpédoborec po zásahu stíhačiek otočil a vrátil do neutrálnych vôd.

Zdroj z Krymu taktiež podotkol, že "Američania zjavne nezabudli" na incident z apríla 2014, keď ruské lietadlo "prakticky spôsobilo výpadok celej elektroniky" na torpédoborci USS Donald Cook.

Najväčšie provokácie minulý rok hlásila americká vláda

Incidenty medzi strojmi Ruska a európskych krajín sú od minuloročnej anexie polostrova Krym bežnou praxou. Deje sa tak najmä v Čiernom mori a nad Baltským morom. Najväčšie provokácie minulý rok hlásila americká vláda. Ruská stíhačka totiž mala uskutočniť nízke prelety nad torpédoborcom USS Donald Cook nachádzajúcom sa v Čiernom mori.

Podľa Pentagonu stroj Su-24 opakovane prelietaval nad plavidlom. V septembri sa zase sťažovala kanadská vláda. Ottawa vtedy tvrdila, že tri ruské lietadlá provokovali kanadskú bojovú loď HMCS Toronto pri južnom pobreží Ukrajiny.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok