Rath získal čas dva týždne, advokáta mu pridelí súd

TASR
19.5.2015 12:08

Bývalý stredočeský hajtman David Rath sa pred súdom zodpovedá z údajnej korupcie a manipulácie verejných objednávok. Najnovšie ho mal zastupovať Michal Pacovský. Ten to ale vylúčil. Rathovi obhajcu pridelí súd.

Rath získal čas dva týždne, advokáta mu pridelí súd
ČTK

Obhajca ex offo


Krajský súd v Prahe rozhodol  o tom, že bývalému stredočeskému hajtmanovi Davidovi Rathovi pridelí obhajcu ex offo. Súčasne odročil ďalšie pojednávanie v Rathovej korupčnej kauze na začiatok júna, oznámil spravodajský server Novinky.cz.

V pondelok bolo zasadnutie súdu prerušené po tom, ako tento bývalý popredný sociálnodemokratický politik prepustil minulý týždeň oboch svojich doterajších právnych zástupcov Adama Černého a Romana Jelínka.  Súčasne vyhlásil, že jeho novým advokátom bude Michal Pacovský, strýko sudcu Roberta Pacovského, ktorý rieši Rathovu kauzu.

Vybral si Pacovského, ten ho nezastupuje

Michal Pacovský však súdu oficiálne oznámil, že Davida Ratha nezastupuje. Sudca dal preto v pondelok obžalovanému 24 hodín na to, aby informoval o tom, koho si zvolil za nového obhajcu. Keďže sa tak nestalo, Ratha bude zastupovať obhajca, ktorého mu určí súd.

"Súdu nezostáva nič iné, než mu ustanoviť obhajcu ex offo," vyhlásil sudca Pacovský. Pretože obžalovaný zatiaľ zostáva bez právneho zástupcu, súd stanovil termín ďalšieho pojednávania až na 2. júna.

 

Podľa prokurátora ide o zúfalú obštrukciu

Rathovi sa tak poradilo v jeho procese získať ďalšie dva týždne času. Mohol by ho využiť na to, aby sa pokúsil previesť svoje nehnuteľnosti, ktorým hrozí konfiškácia, na iných majiteľov.

Štátny zástupca (prokurátor) Petr Jirát označil posledné Rathove kroky za "zúfalú obštrukciu" a za pokus o oddialenie vynesenia rozsudku. Štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) navrhuje pre bývalého stredočeského hajtmana obžalovaného z korupcie a manipulácie verejných objednávok nepodmienečný trest odňatia slobody v rozmedzí 9 až 12 rokov, ale aj konfiškáciu celého majetku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok