Slovinci sa s šampionátom lúčia prvým víťazstvom, Švédi potvrdili druhé miesto v tabuľke

11.5.2015 22:43

lovinskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v dueli B-skupiny nad Dánskom 1:0 a dosiahli prvý triumf na 79. majstrovstvách sveta v Ostrave. Napriek tomu sa v elitnej skupine nezachránili. Hokejisti Švédska sa s účinkovaním v základnej A-skupine na MS v Česku rozlúčili pondelňajším víťazstvom 4:2 nad Francúzskom.

Slovinci majú na konte len tri body a ich severský súper z Dánska, ktorý figuruje na siedmej priečke tabuľky, o jeden viac. Oba tímy odohrali už všetkých sedem skupinových duelov.

B-skupina (Ostrava):

Slovinsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 10. Pance (Kovačevič (Kopitar). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Šindler (ČR) - Carnathan (USA), Schrader (Nem.), vylúčení: 1:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 6768 divákov.

Slovinsko: Krošelj – Robar, Kovačevič, Gregorc, Kranjc, Pretnar, Tavželj, Štebih, Vidmar, Pavlin - Jeglič, Kopitar, Urbas – Pance, Tičar, Sabolič – Verlič, Rodman, Razingar - Mušič, Goličič

Dánsko: Dahm – Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Bödker - Madsen, Jakobsen, Hardt - O. Bjorkstrand, J. Jensen, P. Bjorkstrand – Spelling, Green, Storm – A. Poulsen, Staal, Starkov - N. Jensen, Hansen

Slovinci začali aktívne a už v úvode si vypracovali niekoľko sľubných šancí, no Urbas ani Tičar neuspeli. Na druhej strane mal gól na hokejke Storm, ale skóre sa menilo až v 10. minúte na druhej strane, keď Pance tečoval do siete Kovačevičovu strelu. Aj v ďalších minútach predvádzali tímy na ľade aktívny ofenzívny hokej s viacerými šancami, ale gól už nepadol. Prvé vylúčenie prišlo až v 43. minúte a presilovku si zahrali Dáni, ale nevyužili ju a mohli inkasovať pri úniku Jegliča. Severania v závere skúsili aj hru bez brankára, no už sa im nepodarilo vyrovnať.

"Tri korunky" tak s istotou pôjdu do štvrťfinále z druhého miesta v skupine. Dvoma gólmi sa prezentoval Filip Forsberg a s ôsmimi zásahmi je na čele tabuľky strelcov šampionátu, obranca Oliver Ekman-Larsson si pripísal tri body a s jedenástimi (2+9) je najproduktívnejším hráčom MS.

Francúzi spadli pred finišom základnej časti na posledné miesto tabuľky A-skupiny a ak sa chcú medzi elitou zachrániť, musia v utorok o 16.15 h v zápase s Lotyšskom vyhrať. Ak sa im to podarí v riadnom čase, pošlú do nižšej kategórie Lotyšov, v prípade ich triumfu za dva body zostúpi Rakúsko. To bude mať v takom prípade v minitabuľke troch tímov s piatimi bodmi najhoršiu bilanciu.

A-skupina

Švédsko - Francúzsko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 11. Josefson (Klefbom, Ekman-Larsson), 35. Forsberg (Lindholm), 41. Forsberg (Ekman-Larsson), 44. Ekman-Larsson (Eriksson, Klefbom) – 21. Fluery (Roussel, T. Da Costa), 23. Fluery (Roussel, Auvitu). Rozhodcovia: Sidorenko (Biel.), KUBUŠ (SR) – Lazarev (Rus.), Kilian (Nór.), vylúčení: 5:8 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 12.490 divákov

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Granberg, Ahnelöv, Ekholm, Rahimi - Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Sjögren, Möller - Ericsson, Rask, Lindholm - Josefson, Lundqvist, Hjalmarsson - Danielsson, Thuresson

Francúzsko: Huet (44. Hardy) - Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille, Janil, Dieude-Fauvel, Trabichet, Chakaichvili – Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Roussel, T. Da Costa – Bertrand, Raux, S. Treille – Claireaux, Guttig, Rech

Švédi v prvej tretine herne dominovali a súperovu bránku zasypali osemnástimi strelami, favorit ale skóroval iba raz - v 11. minúte sa presadil Josefson. O záchranu bojujúci Francúzi zdvihli po prestávke hlavy a Fleury dvoma presnými zásahmi v priebehu 138 sekúnd otočil skóre v prospech svojho tímu. Outsider sa ale nestiahol do obrannej ulity a naďalej v ofenzíve hrýzol. Severania pôsobili príliš profesorsky, napriek tomu sa im poradilo vyrovnať o čo sa v 35. minúte postaral v presilovke Forsberg. Ten istý hráč na začiatku tretej tretiny poslal Švédov do vedenia a triumf favorita potom ešte potvrdil obranca Ekman-Larsson, ktorý sa v stretnutí zaskvel gólom a dvoma asistenciami.