Pripomenuli si 70 rokov od oslobodenia koncentračného tábora v Bergen-Belsene

TASR TA3
26.4.2015 23:02

Na celosvetový boj proti porušovaniu ľudských práv vyzval nemecký spolkový prezident Joachim Gauck na pietnej slávnosti v Bergen-Belsene pri príležitosti 70. výročia oslobodenia tamojšieho niekdajšieho koncentračného tábora.

Gauck: Ukončíme bezprávie

Najvyšší nemecký ústavný činiteľ pripomenul zodpovednosť Nemcov za zločiny v druhej svetovej vojne a konštatoval, že miesta ako Bergen-Belsen, ale aj Buchenwald alebo Dachau sú symbolmi politickej, morálnej, kultúrnej a humanitárnej katastrofy, ku ktorej priviedla svet Tretia ríša.

Gauck v príhovore pred približne 1000 účastníkmi spomienkovej slávnosti, vrátane asi 90 niekdajších väzňov, ubezpečil, že sa Nemecko hlási k spoločenstvu zodpovedných, ktorí sa stavajú na obranu ľudskej dôstojnosti. "Všade, kde to bude len trochu možné, ukončíme bezprávie," povedal prezident v súvislosti s hrôzostrašnými činmi nacistov.

Oživenie prejavov antisemitizmu

Joachim Gauck sa poďakoval britským vojakom za oslobodenie tábora v Bergen-Belsene krátko pred skončením druhej svetovej vojny a konštatoval, že boli vyslancami demokratickej kultúry, ktorá nemyslela na pomstu nepriateľovi, ale chcela napomôcť opätovnému uplatneniu práva a ľudskej dôstojnosti aj v Nemecku.

Prezident Svetového židovského kongresu Ronald Lauder upozornil na tomto fóre na oživenie prejavov antisemitizmu, ktorý je podľa jeho názoru v tomto kalendárnom roku v Európe na postupe. Chlapci s typickou židovskou pokrývkou hlavy nemôžu ísť v Paríži a v Londýne podľa jeho slov do ulíc bez obáv o svoj život.

Irán sa pravidelne vyhráža Izraelu vymazaním z mapy, ale neonacisticky orientované politické subjekty sa presadili aj do parlamentov v Grécku či Maďarsku, dodal Lauder.

Deportovali tam aj Annu Frankovú

Do Bergen-Belsenu deportovali v období fungovania tamojšieho tábora celkovo 200.000 ľudí, viac ako 70.000 z nich tu našlo smrť, vrátane Anny Frankovej, ktorej denník 15-ročnú školáčku posmrtne preslávil. Zábery z tábora, v ktorom britskí vojaci našli pri jeho oslobodení telá 10.000 zosnulých väzňov, šokovali svojho času planétu.

Musíme bojovať za naše hodnoty, vyhlásil dnes pri príležitosti oslobodenia koncentračného tábora Flossenbürg v nemeckom Bavorsku tamojší krajinský premiér Horst Seehofer, ktorý vyzval všetkých demokratov na maximálnu bdelosť. Ideológie, ktoré opovrhujú ľuďmi, sa u nás už nikdy nesmú ujať, zdôraznil.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok