Vražda Nemcova môže súvisieť s pomáhaním pri sankčných zoznamoch pre USA

TASR
22.3.2015 15:00

Vražda Borisa Nemcova z 27. februára nemusí mať islamistický motív, ako to tvrdí Kremeľ. Môže súvisieť s tým, že tento ruský opozičný politik pomáhal USA so zostavením sankčných zoznamov obsahujúcich mená popredných ruských politikov a podnikateľov.

Vražda Nemcova môže súvisieť s pomáhaním pri sankčných zoznamoch pre USA
SITA/AP

Na zozname aj mená blízkych V. Putina

Na sankčnom zozname zostavenom po pripojení ukrajinského polostrova Krym k Rusku sa nachádzajú mená blízkych priateľov a spolupracovníkov ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorým USA zakázali vstup na svoje územie a zmrazili majetok. Jedným z nich je Sergej Naryškin, predseda Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Podľa FAS mal v tom čase tajne navštíviť Krym a vybrať nového gubernátora polostrova. Naryškin neskôr nazval "znovuzjednotenie Krymu s Ruskom" za "jednu z najvýznamnejších historických udalostí storočia".

Nemcov mal podľa FAS pomáhať Washingtonu v roku 2012 aj pri zostavení tzv. Magnitského zoznamu. Nesie meno ruského právnika Sergeja Magnitského, ktorý v roku 2009 zomrel vo vyšetrovacej väzbe. Pracoval pre americkú firmu Firestone Duncan v Moskve a bol audítorom investičného fondu Hermitage Capital Management. Zatkli ho za údajné podvody. Rusko v reakcii na americké sankcie zakázalo Američanom adopciu ruských sirôt.

Opozícia tiež pochybuje o islamskom motíve

V minulom roku sa Nemcov, údajne finančne podporovaný americkým investorom Georgom Sorosom, stretol s Johnom McCainom, Ronom Johnsonom a ďalšími konzervatívnymi americkými senátormi. Odovzdal im 13 mien, ktoré mali byť pridané na Magnitského zoznam. Medzi nimi sú osoby blízke Putinovi. Americká vláda o nich chce rozhodnúť až koncom roka v závislosti od postupu vyšetrovania vraždy Nemcova.

Ruskí opoziční politici pochybujú o islamistickom pozadí atentátu na Nemcova. Vyšetrovatelia zatkli krátko po čine niekoľko mužov z Čečenska, títo však odmietajú obvinenia. Hlavný podozrivý Zaur Dadajev odvolal svoje priznanie a tvrdí, že na čas, keď k zločinu došlo, má alibi. Navyše sa ukázalo, že vo väzbe ho zrejme mučili.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok