Iránsky prezident verí, že rozpory v jadrových rozhovoroch sa dajú prekonať

21.3.2015 13:41

Iránsky prezident Hasan Rúhání povedal, že najnovší pokrok, ktorý sa na jadrových rozhovoroch medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami podarilo dosiahnuť, by mohol viesť k uzavretiu konečnej dohody, pretože všetky existujúce problémy je možné prekonať. Informovala o tom agentúra Reuters.

Iránsky prezident verí, že rozpory v jadrových rozhovoroch sa dajú prekonať
Foto: SITA/AP

Svetové mocnosti sú jednotné

"Počas tohto kola rokovaní sa objavila názorová zhoda aj v oblastiach, kde predtým vládli rozpory, čo by mohlo byť základom konečnej dohody," citovala Rúháního iránska štátna agentúra IRNA.

"Som presvedčený, že dohodu je možné dosiahnuť a že neexistuje nič, čo by nebolo možné vyriešiť," uviedol Rúhání po návšteve rehabilitačného centra pre zranených vojnových veteránov.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry na margo ostatného kola rozhovorov o iránskom jadrovom programe povedal, že svetové mocnosti sú jednotné vo svojom prístupe, rozhodnosti a odhodlaní zabezpečiť, aby iránsky jadrový program bol čisto mierový.

Kerry mieri do Londýna

Podľa Kerryho sa v jadrových rozhovoroch s Iránom sa podarilo dosiahnuť "skutočný pokrok", avšak podstatné názorové rozdiely stále pretrvávajú. "Ešte stále nie sme na cieľovej čiare," povedal vo švajčiarskom meste Lausanne Kerry, ktorý ešte dnes odcestuje do Londýna, kde bude o sporných otázkach iránskych jadrových rozhovorov diskutovať so svojimi európskymi partnermi. Ďalšie kolo rozhovorov šiestich svetových mocností a Iránu sa začne na budúcu stredu v Lausanne.

USA, Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Nemecko chcú, aby Irán pristúpil na významné dlhodobé obmedzenia svojho civilného jadrového programu, čo by skomplikovalo jeho snahy získať jadrové zbrane. Výmenou za dohodu ponúkajú Iránu postupné odvolanie ekonomických sankcií, ktoré vážne poškodzujú jeho ropný priemysel a celú ekonomiku.


Irán požaduje oveľa rýchlejšie zrušenie sankcií, než ponúkajú svetové mocnosti. Chce tiež pokračovať vo výskume a vývoji svojho kontroverzného programu na obohacovanie uránu, tvrdia analytici, ktorí pozorne sledujú rokovania.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok