Irán ohrozuje dohodu o jadre, nie je ochotný pristúpiť na kompromis
Šiestim veľmociam a Iránu sa v najbližších dňoch zrejme nepodarí dospieť k rámcovej dohode o iránskom jadrovom programe, pretože ich názory na mnohé otázky sa nezblížili vzhľadom na neochotu Teheránu pristúpiť na kompromis.
Dohoda v nedohľadne
Vyjednávač poprel opodstatnenosť tvrdení Iráncov, že dohoda je odsúhlasená na 90 percent. "Nie je to pravda," zdôraznil zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
"Nie sme blízko k dohode," konštatoval a pripustil, že bude nutné, aby rokovania o iránskom jadrovom programe, ktoré sa konajú vo švajčiarskom Lausanne, pokračovali aj dlhšie ako len do tohto piatka. "Sme dosť ďaleko. Existuje veľa problémov, ktoré ešte treba vyriešiť. Iránci musia urobiť značné ústupky," poznamenal zdroj.
Podľa riaditeľa odboru iránskeho ministerstva zahraničných vecí pre zahraničné a bezpečnostné otázky Hamída Bajdinežáda sa na rokovaniach v Lausanne nepodarilo dospieť k dohode.
Problémový výskum a vývoj centrifúg
Bajdinežád uviedol, že došlo síce k pokroku, ale dohoda ešte nebola dosiahnutá. Dodal, že sa diskutuje o mnohých otázkach. Za problematický bod rokovaní označil diskusiu o výskume a vývoji centrifúg.
Iránska delegácia bude v prípade potreby súhlasiť s predĺžením rokovaní až do konca tohto víkendu, dodal Bajdinežád. Poznamenal, že v Iráne sa síce v sobotu slávi Nový rok, ale zdôraznil, že sviatok Novrúz nebude prekážkou pre pokračovanie rokovaní.
Reálny je koniec júna
Iránsky diplomat súčasne pripomenul, že konečným termínom na dosiahnutie dohody o iránskom jadrovom programe "je koniec júna, nie koniec marca".
Spojené štáty apelujú, aby marcová dohoda mala aj písomnú podobu, čo by vyjednávačom umožnilo zakomponovať do jej finálnej verzie aj technické záležitosti.
Bajdinežád však zopakoval, že dohoda, ktorá má byť uzavretá do konca marca, nemusí mať písomnú podobu. "Bude to istý druh ústnej dohody, ktorá pripraví pôdu pre ďalšie rokovania," vyhlásil.
Cieľom zrušenie sankcií
Cieľom rokovaní zástupcov Británie, Číny, Francúzska, Ruska, USA a Nemecka s Iránom je ukončiť vyše desaťročie trvajúci spor o iránsky jadrový program uzavretím dohody o obmedzení jadrových aktivít Teheránu, ktorý by mal výmenou získať úplné zrušenie sankcií. Tie majú negatívny vplyv na ekonomiku Iránu závislú od obchodu s ropou.
Irán o svojom jadrovom programe tvrdí, že má výlučne mierové využitie, zatiaľ čo Západ ho podozrieva, že jeho ciele sú aj vojenské.
Vlani v novembri sa delegácie Iránu a svetových veľmocí dohodli, že konečnú dohodu o iránskom jadrovom programe sa pokúsia uzavrieť do 30. júna tohto roku, avšak rokovania o jej politickej časti by sa mali skončiť do konca marca.