Pod Hradom môžu vzniknúť multifunkčné priestory, pripustil Pellegrini
Garáže na bratislavskom hrade možno nebudú. Predseda Národnej rady Peter Pellegrini nevylúčil možnosť, že priestory pod hradom budú napokon využité inak. O možnostiach ďalšej výstavby, ako aj o ochrane nájdených artefaktov rokovali archeológovia, reštaurátori a pamiatkari dlhé hodiny.
Pellegrini očakáva vzájomnú dohodu
Podzemnú stavbu na Bratislavskom hrade treba dokončiť, no otázka jej využitia je stále otvorená. Vyhlásil to predseda Národnej rady Peter Pellegrini na tlačovej konferencii, kde boli predstavené výsledky odborného grémia. To na Bratislavskom hrade zasadalo v utorok, aby posúdilo ochranu i prezentáciu keltsko-rímskych nálezov na hrade či alternatívne využite realizovanej podzemnej stavby.
Podľa predsedu parlamentu ukáže len čas a vzájomná dohoda, či garáže v podzemnom objekte budú. Túto otázku totiž pokladá za stále otvorenú. "Možno sa bude dať využiť multifunkčne. V prípade potreby sa bude používať na parkovanie, ak to nebude potrebné, môže slúžiť na iné účely," skonštatoval Pellegrini.
Výzva na zastavenie prác je bezpredmetná
Výstupy z odborného grémia predseda parlamentu rešpektuje. Kancelária parlamentu podľa neho prijme riešenia niektorých úloh, ktoré vzišli z tejto odbornej diskusie.
Pellegrini chce podnietiť predovšetkým rokovanie so zhotoviteľom stavby podzemných garáži, aby sa tak prijali ďalšie ochranné opatrenia keltsko-rímskych nálezov. S prezentáciou týchto pamiatok, ktorú navrhli odborníci, kancelária parlamentu súhlasí.
"Bude si to však vyžadovať súčinnosť pamiatkového úradu, pretože pôjde o dodatočné rozšírenie projektu. Budú sa musieť spraviť nové štúdie a upraviť rozpočet," spresnil Pellegrini. Výzvu na pozastavenie stavebnej činnosti na hrade považuje už teraz za bezpredmetnú. Zároveň víta, že odborná diskusia bude ďalej pokračovať.
Aktivisti výsledky grémia vítajú
Výsledky grémia vnímajú pozitívne aj zástupcovia občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad, ktorá o zasadnutie žiadala a mala v ňom aj svojich zástupcov. Podľa Moniky Kozelovej je úspechom zhoda odborníkov už len v troch sporných otázkach.
"Je dôležité, že sa ochránia pamiatky, ktoré sú na stavenisku," podotkla Kozelová. Rovnako víta aj pokračovanie diskusie o využití podzemného objektu. Občianska iniciatíva navrhuje, aby v týchto priestoroch ako alternatíva podzemných garáží vznikla koncertná a spoločenská sála alebo depozit pre Slovenské národné múzeum či Slovenskú národnú galériu. "Chceme v tejto otázke dôjsť ku konsenzu," skonštatovala Kozelová.
Odborníci: Štandardy sa dodržiavali
Členovia grémia, ktoré tvorili archeológovia, architekti, reštaurátori a pamiatkari, sa v utorok zhodli na tom, že archeologický výskum na Severnej terase Bratislavského hradu bol po odbornej stránke vykonaný v poriadku a ochrana tu nájdených keltsko-rímskych nálezov je na dostatočnej úrovni.
Navrhujú však jej zvýšenie, a to formou ich oplotenia, zamedzenia vstupu ťažkých mechanizmov či skladovania stavebných materiálov. Požadujú tiež, aby archeologické nálezy boli prezentované v podobe in situ, v nezasypanej forme a v krycích objektoch.
V nadväznosti na to žiadajú aj ich urýchlené reštaurovanie. V prípade podzemných garáží a ich alternatívneho využitia sa však odborníci nezhodli. Nechcú však, aby stavebná jama zostala prázdna. V tejto diskusii chcú pokračovať.