Björgenová zakončila sezónu s troma glóbusmi

15.3.2015 13:19

Nórka Marit Björgenová zakončila vydarenú sezónu víťazstvom v záverečnej tridsiatke voľným spôsobom v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach 2014/2015. Björgenová vyhrala celý Svetový pohár štvrtýkrát v kariére.

Veľký glóbus mala istý

Tridsaťštyriročná legenda bežeckého lyžovania mala už pred pretekmi istý veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení SP.

K piatim malým glóbusom za šprint pridala v nedeľu tretí v dlhých behoch, druhýkrát po sezóne 2004/2005 ovládla všetky hodnotenia. Björgenová počas poslednej zimy získala nedávnych majstrovstvách sveta vo Falune dve zlaté a jednu striebornú medailu.

Dominovali Nórky

V nedeľu na Holmenkollene pred tisíckami nórskych fanúšikov dominovali domáce bežkyne. Björgenová v závere odrazila nápor Theresy Johaugovej a na poslednom kilometri sa jej vzdialila. Tretia skončila ďalšia Nórka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová.

"Bola to skutočne vydarená sezóna, všetko mi v nej parádne vyšlo. Len škoda, že sa mi viac nedarilo v dištančných pretekoch na majstrovstvách sveta. V dnešných pretekoch to Therese skúšala v stúpaniach. Vedela som, že sa jej musím držať a záver mám lepší. Mala som výborne pripravené lyže," povedala v prvej televíznej reakcii Björgenová.

Výsledky - preteky Svetového pohára v behu na lyžiach v Osle:
Ženy - 30 km voľne s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová 1:14:10,5 h, 2. Therese Johaugová +11,6, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (všetky Nór.) +44,5, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) +1:05,8, 5. Heidi Wengová +1:49,2, 6. Ragnhild Hagová (obe Nór.) +1:49,2

Konečné poradie vo Svetovom pohári po 28 pretekoch: 1. Marit Björgenová 2172 bodov, 2. Therese Johaugová 1388, 3. Heidi Wengová 1332, 4. Ingvild Flugstad Östbergová 894, 5. Ranghild Hagová 750, 6. Maiken Caspersen Fallová (všetky Nór.) 661, ... 114. Alena Procházková (SR) 2

Konečné poradie vo SP v hodnotení tzv. dlhých behov /long distance/ po 16 pretekoch: 1. Marit Björgenová 962 bodov, 2. Therese Johaugová 857, 3. Heidi Wengová (všetky Nór.) 692, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) 426, 5. Ranghild Hagová (Nór.) 402, 6. Nicole Fesselová (Nem.) 399