Fourcade zlatý vo vytrvalostných pretekoch, zo Slovákov najlepší Kazár

12.3.2015 19:10

O najcennejšiu medailu Francúza nepripravila ani trestná minúta.

Poradil si s rivalom

Francúz Martin Fourcade vo fínskom Kontiolahti obhájil titul majstra sveta vo vytrvalostných pretekoch v biatlone. Hlavný favorit na štyroch streleckých položkách minul jediný raz terč a zvíťazil s náskokom 20,9 s pred svojím veľkým nórskym rivalom Emilom Heglem Svendsenom.

Severanovi nepomohla k zlatu ani bezchybná streľba. Bronz si v konkurencii 127 pretekárov vybojoval český reprezentant Ondřej Moravec, ktorý s jednou chybou na strelnici zaostal za víťazom o 40,5 s.

Bratskú medailovú radosť prekazil Čech

Moravec neumožnil bratom Fourcadovcom tešiť sa z dvoch cenných kovov, keďže na 4. miesto odsunul Martinovho staršieho brata Simona. Nórska legenda biatlonu Ole Einar Björndalen podal aj ako 41-ročný skvelý výkon a obsadil 6. miesto.

S jedným nepresným výstrelom zaostal za M. Fourcadom o 1:12,1 min. Björndalen pritom získal vo svojej bohatej a úspešnej kariére jednu bronzovú medailu už na MS v Kontiolahti pred 16 rokmi.

Úspech až na tretí pokus

Dvadsaťšesťročný Martin Fourcade až v tretej individuálnej disciplíne svetového šampionátu v Kontiolahti potvrdil, že je najlepším biatlonistom ostatných troch-štyroch rokov.

S výnimkou jednej chyby na druhej streleckej položke (a prvej v stoji) trafil všetkých zostávajúcich 19 výstrelov do terča a k tomu pridal tradične bezkonkurenčný beh. V cieli sa tešil zo šiestej zlatej a celkovo štrnástej medaily z majstrovstiev sveta.

Zo Slovákov najlepší Kazár

Zo slovenských reprezentantov skončil najvyššie Matej Kazár na 42. mieste (3 strelecké chyby) a tesne mu tak ušli body do hodnotenia Svetového pohára. Miroslavovi Matiaškovi patrila v cieli 45. priečka, Martin Otčenáš bol 88. a Michal Šima 99. Na čele SP zostal obhajca veľkého glóbusu Martin Fourcade.

Majstrovstvá sveta v biatlone - Kontiolahti (Fín.) - výsledky:

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 47:29,4 min (1 trestná minúta), 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +20,9 (0), 3. Ondřej Moravec (ČR) +40,5 (1), 4. Simon Fourcade (Fr.) +45,7 (0), 5. Sergej Semionov (Ukr.) +56,0 (1), 6. Ole Einar Björndalen +1:12,1 (1), 7. Johannes Thingnes Bö (obaja Nór.) +1:14,2 (1), 8. Simon Schempp (Nem.) +1:14,9 (2),... 42. Matej Kazár +4:40,0 (3), 45. Miroslav Matiaško +5:12,3 (3), 88. Martin Otčenáš +8:16,5 (6), 99. Michal Šima (všetci SR) +10:04,7 (6)