USA uvalili sankcie na ôsmich proruských separatistov a ruskú banku
Washington varoval, že nedávne útoky separatistov vyzbrojených Ruskom porušili mierový plán. Informovala o tom agentúra Reuters.
Varujú pred prísnejšími sankciami
"Ak bude Rusko naďalej podporovať destabilizačné aktivity na Ukrajine a porušovať minské dohody a realizačný plán, už i tak značná cena, ktorú za to platí, porastie," uviedol vysoký predstaviteľ amerického ministerstva financií Adam Szubin vo vyhlásení oznamujúcom zavedenie sankcií.
Pre koho platia sankcie
Americké spoločnosti majú zakázané obchodovať s osobami alebo inštitúciami, ktoré sú na sankčnom zozname. Medzi sankcionovanými je napríklad Roman Ľagin, ktorý stál na čele Ústrednej volebnej komisie samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Americké ministerstvo financií ho obvinilo z toho, že zabránil hlasovaniu počas májových prezidentských volieb.
Na zozname je aj Ruská národná komerčná banka. Podľa amerického rezortu financií sa banka presunula na ukrajinský Krym po jeho vlaňajšej anexii Ruskom.
Na Ukrajinu pošlú drony
Americký viceprezident Joe Biden v stredu potvrdil ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, že USA pošlú jeho krajine v záujme proti boja povstalcom ďalšiu pomoc v podobe obrnených vozidiel či bezpilotných lietadiel, takzvaných dronov.
Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý odmieta poslať Ukrajine zbrane, podotkla, že všetky dodané zariadenia nebudú ozbrojené. Pomoc v celkovej hodnote 75 miliónov dolárov zahŕňa aj rádiokomunikačné zariadenia, radary, ďalekohľady s nočným videním či lekárske potreby vrátane ambulančných vozidiel. Položky by mal prichádzať v najbližších týždňoch.