Kežmarčanom odľahlo, obec Ľubica odsúhlasila protipovodňový polder

10.3.2015 11:50

Slovenský vodohospodársky podnik tak môže začať s jeho realizáciou. Projekt výstavby poldrov bol ohrozený práve pre to, že obce Ľubica a Tvarožná nesúhlasili s ich umiestnením.

Kežmarčanom odľahlo, obec Ľubica odsúhlasila protipovodňový polder
Foto: TASR

V Ľubici zmenili názor

Názor však zmenili a v ich katastroch tak postupne vyrastú dohromady štyri poldre, pričom najväčší z nich, umiestnený na Ľubickom potoku a zachytávajúci aj ľavostranný rusinkovský prítok, bude mať kapacitu 4,3 milióna metrov kubických vody.

„Najprv sme tento problém rozobrali na zasadnutí obecného zastupiteľstva minulý týždeň, každý prezentoval svoj názor, a potom sme zvolali verejné zhromaždenie obyvateľov. Tam sme ich s procesom oboznámili a zároveň sme chceli vedieť názory Ľubičanov. Potom znovu zasadlo obecné zastupiteľstvo, kde sme hlasovali o tomto projekte sedem ku trom a naše stanovisko teda je, že súhlasíme s výstavbou toho najväčšieho poldra,“ uviedol starosta Ľubice Ján Kapolka.

Dodal, že obec nikdy nebola proti poldrom, ale išlo skôr o ich umiestnenie. Pocity obyvateľov ulice Pod lesom sú aj napriek súhlasnému stanovisku zmiešané, pretože práve im za domami vyrastie 20-metrová hrádza. „Väčšina občanov ulice Pod lesom bola proti tomuto návrhu, museli sme však brať do úvahy to, že pri potoku Ľubica žijú tisícky obyvateľov,“ konštatoval starosta. Práve týchto ľudí takmer každý rok ohrozuje voda, keď sa hladina potoku dvíha. Najväčšia povodeň ich tu zasiahla v roku 2010, zvýšenej hladine sa však nevyhli napríklad ani vlani.

Výstavba začne tento rok

Navrhnuté sú štyri poldre, dva sú na pravostranných prítokoch nad obcou Ľubica, ďalší, ten rozhodujúci s najväčším objemom je na Ľubickom potoku a posledný s objemom 1,5 milióna kubických metrov je pod obcou Tvarožná.

„Výsledný projekt sme robili na základe toho, čo už majú pripravené Vojenské lesy a majetky SR, ktoré chcú vybudovať poldre v Levočských vrchoch. Naše riešenie nadväzuje práve na tento projekt, štyri poldre by mali vyriešiť situáciu na Ľubickom potoku tak, aby sa znížil prietok vody zo 150 kubických metrov za sekundu pri storočnej vode na 48 kubíkov,“ objasnil po minulotýždňovom rokovaní riaditeľ SVP Marián Supek.

Náklady na výstavbu spomínaných poldrov, resp. suchých nádrží, sa pritom vyšplhajú na približne 25 miliónov eur. S výstavbou toho najväčšieho by chceli vodohospodári začať ešte v tomto roku, ostatné budú realizované do roku 2017.

Poldre ako jediné východisko

Primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák vníma tento projekt ako jediné východisko, ako vodu zastaviť ešte pred zastavaným územím. „My iné riešenie ani iné východisko ako mesto Kežmarok nemáme, pretože nie sme schopní zachytiť prívalovú vlnu. Len ten polder, ktorý bude v Zaľubici, bude mať 4,3 milióna kubíkov, a to je v podstate celá povodeň z roku 2010,“ zdôraznil Ferenčák. Predpokladá, že vybudované poldre sa budú dať využiť nielen na protipovodňové opatrenia, ale aj na rekreáciu ľudí z regiónu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok