Najvyšší súd oslobodil Berlusconiho v prípade prostitúcie

Taliansky najvyšší súd potvrdil oslobodzujúci rozsudok nad bývalým premiérom Silviom Berlusconim, obvineným z platenia za sex s neplnoletou osobou a zo zneužitia úradu na utajenie záležitosti. Padlo tak posledné slovo v afére známej ako "bunga bunga".

Verdikt zvrátil odvolávací súd

V prvom súdnom procese v roku 2013 Berlusconiho odsúdili za tieto obvinenia a dostal trest sedem rokov väzenia s odkladom, ako aj doživotný zákaz vykonávať verejné funkcie. Tento verdikt však zvrátil odvolací súd v Miláne, ktorý expremiéra vlani v júli zbavil obvinení.

Najvyšší súd v Ríme teraz zamietol odvolanie prokurátorov proti oslobodzujúcemu verdiktu aj ich žiadosť o nový súdny proces. Sudcovia dospeli k rozhodnutiu po deväťhodinovom zvažovaní. Tomu predchádzalo jediné pojednávanie, ktoré trvalo tri hodiny.

Problémov má stále dosť

Verdikt je pre Berlusconiho určitou úľavou, pretože problémov má stále dosť. Trojnásobný taliansky premiér len v nedeľu 8. marca ukončil verejnoprospešné práce, ktoré boli trestom v inej kauze - v prípade daňového podvodu.

Berlusconi má však až do roku 2019 zakázané uchádzať sa o verejný úrad a takisto sa zo všetkých síl snaží udržať poslušnosť vo vnútri svojej opozičnej strany Forza Italia.

Navyše je zapletený do ďalších právnych bitiek, vrátane súdneho procesu týkajúceho sa údajného podplácania senátora z konkurenčnej strany.

Neexistuje žiadny dôkaz

Aféra "bunga bunga" sa sústreďovala okolo tanečnice z nočného klubu, Maročanky Karimy El Mahrougovej prezývanej Ruby, ktorá sa zúčastňovala na divokých večierkoch v Berlusconiho vile v roku 2010, keď bol ešte premiérom a ona mala len 17 rokov.

V Taliansku nie je prostitúcia protizákonná, ale vedomý sex s neplnoletou osobou áno. Právnik Franco Coppi uviedol, že obhajoba uznala, že Berlusconi si pravidelne najímal prostitútky. Podľa advokáta však neexistuje žiadny dôkaz, že Berlusconi vedel o neplnoletosti El Mahrougovej.

Berlusconi vždy tvrdil, že je nevinný a v jeho vile pri Miláne sa konali "elegantné večere". Niektoré z pozvaných mladých účastníčok však na súde svedčili, že predvádzali tance v lone v špeciálnej "bunga bunga" izbe, pričom boli oblečené ako "sexi ošetrovateľky" alebo mali na tvári masky slávnych ľudí vrátane amerického prezidenta Baracka Obamu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá