Bojovníci kalifátu uniesli aj Čecha, ôsmim mužom odrezali hlavy
V skupine, ktorú v Líbyi uniesli džihádisti zo samozvaného kalifátu, je údajne aj občan Česka. Pri útoku na ropný komplex krutým spôsobom zahynuli ôsmi muži. Viktor Orbán vyhlásil, že chce do boja s fanatikmi vyslať armádu.
Beštiálna poprava strážnikov
Rakúske ministerstvo zahraničia pre Reuters potvrdilo, že českého a rakúskeho občana v Líbyi uniesla líbyjská odnož extrémistickej skupiny Islamský štát. Pri piatkovom útoku bojovníkov IŠ na ropné pole Ghaní zajali celkovo deväť ľudí vrátane Čecha, Rakúšana, občana Bangladéša, Filipín a viacerých afrických krajín. "Vieme, že neboli zranení, keď ich odvážali," uviedlo rakúske ministerstvo vo vyhlásení.
Militanti údajne odrezali hlavy ôsmim príslušníkom bezpečnostných síl, ktorí ropné nálezisko strážili. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Hovorca líbyjskej armády uviedol, že zamestnanec, ktorý bol svedkom popravy, následne zomrel na zlyhanie srdca.
Armádny hovorca nevysvetlil, odkiaľ má informácie o zavraždení strážnikov, avšak bezpečnostné sily strážiace ropné polia sú napojené na armádu podliehajúcu medzinárodne uznávanej vláde, sídliacej vo východolíbyjskom Tobruku.
Česi sa snažia získať informácie
Česká diplomacia sa podľa Českej televízie snaží už tretí deň získať informácie o jej unesenom občanovi, pričom do Líbye už mieria českí diplomati. Praha v tejto veci spolupracuje s Rakúskom, ktoré má s únosmi určité skúsenosti . O pátraní po zmiznutom Čechovi už rokoval krízový štáb ministerstva zahraničia a bude o ňom mimoriadne rokovať aj vláda.
"Cieľom je získať maximum informácií, čo je pre nás teraz najzásadnejšie, aby sme vedeli, aké kroky môžeme podniknúť," povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia Michaela Lagronová. Minister zahraničia Lubomír Zaorálek povedal, že diplomati majú za úlohu nadviazať priamy kontakt s osobami, ktoré pôsobia ako sprostredkovatelia v rokovaniach s islamistickými skupinami.
České ministerstvo zároveň svojich občanov varovalo pred cestovaním do Líbye, ktorú nepokladá za bezpečnú.
Maďarskí vojaci v Iraku?
Maďarský premiér Viktor Orbán uviedol, že požiada parlament o schválenie vyslania vojakov do boja s militantnou skupinou Islamský štát v Iraku po boku západných spojencov.
Orbán na stretnutí maďarských diplomatov v pondelok vyhlásil, že účasť na vojenských aktivitách západných spojencov prinesie maďarskej zahraničnej politike prestíž a uznanie. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pred časom uviedol, že na základe žiadosti Spojených štátov by Maďarsko mohlo na sever Iraku vyslať 100 až 150 vojakov. Bojovali by tu po boku nemeckých a talianskych jednotiek a strážili iracké výcvikové centrá.
Orbánová strana Fidesz už v súčasnosti v parlamente nedisponuje dvojtretinovou väčšinou potrebnou na schválenie takejto vojenskej misie, viacerí opoziční poslanci však prisľúbili, že tento návrh podporia.