Ženy zarobili vlani o 22 % menej ako muži

Ženy zarobili vlani o 22 % menej ako muži
Zdroj foto: SITA
Ako vyplýva z platového prieskumu Platy.sk, najvýraznejšie platové rozdiely sú medzi ženami a mužmi v prípade, že pracujú na pozíciách v obchode.

Menej o 8 percent

Muži v minulom roku v priemere v hrubom zarobili 1 003 eur, kým priemerný hrubý zárobok žien predstavoval 786 eur. Aj v prípade, že žena pracuje na rovnakej pozícii ako muž, zarobí o 8 % menej.

Najvýraznejšie platové rozdiely sú medzi ženami a mužmi v prípade, že pracujú na pozíciách v obchode. Muži, ktorí pracujú v obchode, zarobia v priemere 925 eur mesačne, ženy pracujúce na pozíciách v obchode v priemere mesačne zarobia 668 eur.

Zákaznícka podpora

Výrazné platové rozdiely sú tiež v oblastiach vrcholový manažment, služby, farmaceutický priemysel a cestovný ruch. Vo všetkých týchto oblastiach ženy zarobia minimálne o pätinu menej ako muži.

Jedinou oblasťou, kde sú platy žien aspoň o málo vyššie ako platy mužov, je zákaznícka podpora. Na pozíciách v tejto oblasti zarobia ženy 1 094 eur mesačne, muži o 8 eur menej a ich priemerný mesačný plat je 1 086 eur.

Poisťovací poradca, či privátny bankár

Najvypuklejší rozdiel medzi platom žien a mužov, ak pracujú na rovnakej pozícii, je v prípade vedúceho obchodnej skupiny, kde muž v priemere zarobí 1 761 eur mesačne, no žena len 1 166 eur mesačne.

Výrazné platové rozdiely v prospech mužov sú tiež na pozíciách poisťovací poradca, či privátny bankár. Rozdiely medzi ich platmi sú takmer tretinové.

Na opačnej strane, ak na niektorých pozíciách majú vyššie platy ženy ako muži, je rozdiel v plate približne desatina zárobku. Pozície, kde ženy zarobia viac, sú napríklad špecialistka odmeňovania a benefitov, referentka správy pohľadávok, chemička a daňová poradkyňa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá