Na Ukrajine bude 1000 pozorovateľov OBSE

Moskva a Kyjev súhlasili so zdvojnásobením počtu pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na Ukrajine. Informoval o tom dnes v lotyšskej Rige šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Prímerie na východe Ukrajiny by tak monitorovalo 1000 pozorovateľov.

Prístup k miestam s ťažkými zbraňami

Steinmeier podľa agentúry Reuters povedal, že dohoda bola dosiahnutá po diskusiách na nemeckom ministerstve zahraničných vecí, na ktorých sa zúčastnili aj zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Francúzska.

Steinmeier ďalej uviedol, že pozorovatelia OBSE by mali mať prístup na miesta, kde sú uskladnené ťažké zbrane.
Lídri Ruska, Nemecka a Francúzska v pondelok súhlasili s návrhom Ukrajiny požiadať OBSE o pomoc pri implementácii mierovej dohody na východe Ukrajiny.

Šéf OBSE: Prímerie sa celkovo dodržiava

Prímerie na východe Ukrajiny sa celkovo dodržiava a vojenské akcie sú na ústupe. Oznámil generálny tajomník OBSE Lamberto Zannier. "Moje hodnotenie je také, že prímerie sa celkovo dodržiava, ale sú tam porušovania," uviedol. Vysvetlil, že porušovanie prímeria sa týka hlavne streľby z ručných zbraní.

"V niektorých prípadoch ide o mínomety, je to však zbraň malého kalibru... Nezaznamenali sme porušenie pokiaľ ide o používanie veľkých delostreleckých systémov," povedal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá