Merkelová varovala pred porušovaním prímeria na Ukrajine

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala Rusko, že akékoľvek závažné porušenie krehkého prímeria na východe Ukrajiny bude mať za následok uvalenie ďalších sankcií na Moskvu za jej podporu proruských separatistov.

Krehké prímerie

"Zatiaľ tu máme krehké prímerie, ktoré je potrebné stabilizovať," povedala Merkelová v Bruseli na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

"Ak však dôjde k závažnému porušeniu minskej dohody, európski lídri a Európska komisia budú pripravení stanoviť a uvaliť na Rusko ďalšie sankcie," uviedla ďalej nemecká kancelárka.

Dôležité je tiež opäť umožniť Ukrajine prístup k hraniciam s Ruskom, ktorý "v súčasnosti nemá". Takisto treba obnoviť územnú celistvosť Ukrajiny, aby mohli ukrajinskí pohraničníci monitorovať celé hranice, konštatovala Merkelová.

Summit EÚ-Rusko nie je v pláne

Juncker na tlačovej konferencii povedal, že  komunikačné kanály do Moskvy musia byť nielen otvorené, ale by sa mali aj používať. Na otázku, či by sa mohol tento rok uskutočniť summit EÚ-Rusko, šéf EK odpovedal, že podmienky na jeho zvolanie "nie sú splnené".

Dohoda o prímerí na východe Ukrajiny, uzavretá 12. februára v bieloruskej metropole Minsk, začala platiť 15. februára o polnoci miestneho času.

Vláda v Kyjeve a proruskí separatisti na východnej Ukrajine okrem iného dohodli na stiahnutí ťažkých zbraní z frontovej línie a vytvorení bezpečnostnej zóny v šírke 50-140 kilometrov, ako aj na opatreniach, ktoré budú smerovať k trvalému politickému urovnaniu situácie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá