Eastring má spojiť Slovensko s Balkánom, plynovod chcú spustiť o tri roky

Aktualizované:
Plynovod Eastring, ktorý má prepojiť Veľké Kapušany s Balkánom, by mali spustiť do komerčnej prevádzky koncom roka 2018. Vyplýva to z informatívneho materiálu rezortu hospodárstva, ktorý na svojej schôdzi prerokovala a vzala na vedomie vláda.

O dĺžke nie je rozhodnuté

Technická kapacita plynovodu by predstavovala v počiatočnej fáze projektu 20 miliárd kubických metrov až 40 miliárd m3 v konečnej fáze. Dĺžka plynovodu v závislosti od konečného rozhodnutia o trasovaní dosiahne 744 km až 1015 km. Odhadované investičné náklady pre prvú fázu projektu by sa mali pohybovať na úrovni 1,14 miliardy až 1,52 miliardy eur.

"V zmysle poskytnutých údajov a informácií k projektu Eastring v porovnaní s inými projektmi je možné konštatovať, že v súčasnosti predstavuje investične a časovo najefektívnejší projekt plynovodu v danom regióne," konštatuje sa ďalej v materiáli rezortu hospodárstva.

Bude špecifický

Zdrojom zemného plynu pre Eastring by mali byť Rusko, Azerbajdžan, Irán, Irak, Cyprus, prípadne západná Európa. Špecifikom plynovodu bude obojsmerná prevádzka toku plynu, teda možnosť reverzného toku plynu zo SR do juhovýchodnej Európy.

Koncept plynovodu Eastring predstavil prevádzkovateľ prepravnej siete na Slovensku spoločnosť eustream, a. s., na Stredoeurópskej energetickej konferencii 25. novembra 2014. V čase jeho predstavenia bol zamýšľaný ako ekonomickejšia alternatíva k projektu Južný prúd (South Stream), ktorého realizácia by výrazným spôsobom ovplyvnila prepravu plynu cez Slovensko, pretože bol už druhým projektom, ktorý sa koncipoval so zámerom obísť v preprave plynu územie Ukrajiny.

Rusko medzitým rozhodlo o zastavení projektu Južného prúdu, nahradiť ho plánuje plynovodom smerujúcim do Turecka.

TOP videá

Zdroj: eastring.eu

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá