Vláda stopla vznik dvoch nových súkromných vysokých škôl

Vláda stopla vznik dvoch nových súkromných vysokých škôl
Zdroj foto: TASR
Na Slovensku nepribudnú dve nové súkromné vysoké školy. Jedná sa konkrétne o Technologický inštitút A. Ruprechta v Šamoríne a Vysokú školu ekonómie a podnikania v Banskej Bystrici.

Draxler: Trh je presýtený

Ministerstvo školstva už v januári avizovalo, že dve súkromné školy nemajú podporu ani u samotného šéfa rezortu školstva Juraja Draxlera. "Trh vysokoškolského vzdelania na Slovensku je už presýtený a tie odbory, ktoré sa mali učiť na tejto škole, sú dostatočne pokryté z existujúcich vysokoškolských kapacít," uviedol Draxler na margo Technologického inštitútu A. Ruprechta.

Súkromná škola chcela vyškoliť 60 študentov ročne v odboroch chemické technológie či strojárstvo, v ktorých spolu študuje na dvoch slovenských univerzitách už 670 študentov. Inštitút pritom získal odobrenie od Akreditačnej komisie na udeľovanie titulu bakalár v týchto odboroch.

13 súkromných VŠ vraj stačí

Rezort školstva nepodporil ani Vysokú školu ekonómie a podnikania. V jej prípade bolo problémom to, že škola nesplnila kritériá a nedostala súhlas od Akreditačnej komisie.

V súčasnosti pôsobí na území Slovenskej republiky 13 súkromných vysokých škôl. Podľa zákona o vysokých školách o pôsobenie ako súkromná vysoká škola môže požiadať iba právnická osoba, ktorá je zriadená alebo založená na vzdelávanie a výskum. Po splnení podmienok jej vláda udelí štátny súhlas na takéto pôsobenie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá