Polícia vo Fergusone konala rasisticky, tvrdí americké ministerstvo spravodlivosti

Polícia vo Fergusone konala rasisticky, tvrdí americké ministerstvo spravodlivosti
Zdroj foto: SITA/AP
Polícia v americkom meste Ferguson, kde policajti vlani zastrelili neozbrojeného černošského mladíka, sa bežne dopúšťala rasistických postupov. S odkazom na výsledky vyšetrovania, ktoré si nechalo urobiť americké ministerstvo spravodlivosti, to uviedla agentúra Reuters.

Muži zákona používali neprimeranú silu

Vyšetrovatelia zistili, že policajti vo Fergusone zvykli používať neprimeranú silu proti občanom tmavej farby pleti a príliš často ich pokutovali za menej závažné trestné činy, uviedol zdroj, ktorý chcel ostať v anonymite.

Dokument má priniesť priame dôkazy o rasovej zaujatosti zo strany policajtov a zamestnancov súdov vo Fergusone, ako aj informácie o systéme, ktorý údajne preferoval príjmy z vyberania pokút nad záujmami verejnej bezpečnosti.

Smrť Browna vyvolala vlnu protestov

Zastrelenie 18-ročného Afroameričana Michaela Browna vo Fergusone vyvolalo v USA vlnu protestov a násilia. Afroameričania a ďalší občania v komunite Fergusonu žiadali trestné stíhanie belošského policajta Darrena Wilsona za vraždu alebo zabitie. Wilsonovi zástancovia však tvrdili, že konal v sebaobrane.

Vyšetrovanie policajných praktík začalo vlani v auguste, keď bol Brown zastrelený. Pracovníci ministerstva vnútra preverili cez 35 000 stránok policajných hlásení, z ktorých zistili, že 93 percent všetkých zadržaných v meste predstavujú černosi.

Incident z Fergusona nebol ojedinelý

Afroameričanov sa tiež týka väčšina prípadov, keď policajti v tomto meste použili donucovacie prostriedky. Černosi sa podľa správy stretávajú tiež s rasovými predsudkami u mestského súdu, ktorý je menej častejšie ako v prípade belochov oslobodzuje obvinenia.

Černosi tiež tvoria 95 percent ľudí, ktorí v mestskom väzení zdržiavajú dlhšie ako dva dni. Incident z Fergusona, kedy policajti zastrelili neozbrojeného černocha, nebol v posledných mesiacoch ojedinelý.

Ďalšie prípady sa odohrali napríklad v Bostone či New Yorku. V reakcii na to sa v Spojených štátoch uskutočnila séria masových demonštrácií proti policajnému násiliu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá