Zvažuje eurozóna tretí záchranný program pre Grécko za desiatky miliárd?

Aktualizované:
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že o treťom záchrannom balíku pre Grécko sa nehovorí. Niečo iné však tvrdí španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos, podľa ktorého by malo ísť na pomoc Grécku 30 až 50 miliárd eur.

Juncker: O treťom balíku sa nediskutuje

Španielsky minister povedal, že eurozóna diskutuje o novom záchrannom pláne pre Grécko, ktorý by mal krajine stanoviť omnoho pružnejšie podmienky. Hovorkyňa predsedu Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema Simone Boitelleová však tieto informácie poprela. "Ministri financií eurozóny o treťom záchrannom balíku nediskutujú," povedala.

Jej slová podporil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Ten tvrdí, že o treťom záchrannom balíku pre Grécko sa nehovorí. "O tom nie sú žiadne rozhovory,“ vyhlásil Juncker.

Tsipras: Záchranný program nepotrebujeme

Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že Grécko ďalší záchranný program potrebovať nebude. Faktom ale je, že Atény musia momentálne riešiť akútne finančné ťažkosti, a to napriek dohode s eurozónou o predĺžení pôvodného záchranného programu o štyri mesiace.

Pôvodný program mal vypršať 28. februára a ak by nedošlo k dohode o jeho predĺžení, grécky bankový sektor skrachuje. To by znamenalo bankrot Grécka a odchod krajiny z eurozóny.

Grécku dochádza hotovosť

Atény ale stále čelia prudkému poklesu príjmov do štátneho rozpočtu a očakáva sa, že najneskôr do konca marca vláda už nebude mať hotovosť. Grécky minister financií Janis Varufakis však upokojuje, že Atény si všetky svoje záväzky voči veriteľom splnia.

Súčasťou marcových záväzkov Grécka je aj splatenie úveru od Medzinárodného menového fondu v hodnote 1,5 miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá