V Krajnej Bystrej ukradli kontroverznú bustu Vasila Biľaka

V Krajnej Bystrej ukradli kontroverznú bustu Vasila Biľaka
Zdroj foto: ČTK
Busta Vasila Biľaka, ktorú odhalili v jeho rodnej obci Krajná Bystrá v okrese Svidník iba pred deviatimi dňami, nie je na svojom mieste. Svidnícki policajti preverujú jej zmiznutie ako krádež.

Miestni pamätník strážili, nepomohlo

Informoval o tom prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik. Predbežnú škodu vyčíslili na 2 500 eur. Predsedníčka Krajskej rady KSS v Prešove Helena Polanská vylučuje, že by mal v tom prsty niekto z miestnych ľudí.

Ako povedala, bustu musel páchateľ ukradnúť v ranných hodinách z nedele na pondelok, miestni obyvatelia totiž do nočných hodín pamätník Biľaka z vlastnej iniciatívy strážia. Zlodej rozbil mramorovú dosku, na ktorej bola busta pripevnená. Pôvodne chceli dať farbou znehodnotenú bustu vyčistiť, čakali iba na súdneho znalca, no bustu im skôr, ako stihli svoj zámer zrealizovať, ukradli.

Dve trestné oznámenia

Polanská ďalej informovala, že v súvislosti s pamätníkom Biľaka podali už dve trestné oznámenia. Dnes pre krádež busty, minulý týždeň, kedy sochu postriekali dvaja aktivisti červenou farbou, podali na políciu trestné oznámenie pre poškodenie cudzieho majetku. Vtedy predbežnú škodu vyčíslili na 3 500 eur.

Túto sumu budú pravdepodobne revidovať, lebo betónový podstavec je brúsený a nebude sa dať vyčistiť. Pamätník, ktorý bývalému komunistickému politikovi Vasiľovi Biľakovi odhalili 21. februára v jeho rodnej obci, od prvého dňa vzbudiť protichodné reakcie verejnosti.

Veľká časť občanov to vnímala ako provokáciu, lebo jeho meno spája s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa. Hneď na druhý deň po odhalení pamätník ho aktivisti postriekali červenou farbou. K činu sa vtedy prihlásili dvaja Košičania - výtvarník Peter Kalmus a Ľuboš Lorenc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá