Rekordní Nóri ôsmykrát za sebou ovládli štafetu v behu na lyžiach

Rekordní Nóri ôsmykrát za sebou ovládli štafetu v behu na lyžiach
Zdroj foto:
Absolútnou špičkou v bežeckom lyžovaní je stále Nórsko. Mužskí reprezentanti dnes napodobnili svoje ženské kolegyne a na svetovom šampionáte triumfovali v tímovej štafete.

Nórski bežci na lyžiach v zostave Niklas Dyrhaug, Didrik Tönseth, Anders Glöersen, Petter Northug triumfovali v štafete mužov na 4x10 km v rámci MS v severských disciplínach vo Falune. Favorizovaný tím dosiahol čas 1:34:18,5 h a pokračuje tak vo svojej nadvláde, keď získal už rekordné ôsme zlato v rade v tejto disciplíne. Striebro si rovnako ako pred dvoma rokmi vo Val di Fiemme vybojovali Švédi (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson), za víťazmi zaostali o 0,6 s.

Bronz ide Francúzom v zložení Jean Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Adrien Backscheider (+8,9 s). Reprezentanti z krajiny galského kohúta získali vôbec historicky prvú medailu v štafete na svetovom šampionáte. Slovensko nemalo v piatkovej súťaži zastúpenie.

Na štart sa postavilo 17 tímov a opäť sa očakávalo, že do bojov o najvyššie priečky prehovoria najmä severské reprezentácie či obhajcovia bronzu z Ruska. Na prvej odovzdávke viedli Kanaďania zásluhou Alexa Harveya, avšak len s minimálnym náskokom pred favorizovanými Švédmi, Nórmi či Kazachmi a Nemcami. Chlieb sa začal lámať až v druhej časti.

Heroický výkon predviedol člen švédskej štafety Johan Olsson, ktorý na prebiehajúcom šampionáte potvrdzuje skvelú formu. Na svojom 10-kilometrovom úseku zmazal výrazné manko z dovtedy priebežnej siedmej pozície, tím poslal do vedenia a zvyšným dvom kolegom pripravil ideálnu pozíciu do bojov o cenné kovy. Druhí Francúzi pri druhej odovzdávke strácali už takmer sedem sekúnd, Nóri viac ako 14 s. Vedúca trojica sa odtrhla od zvyšku konkurencie s pohodlným náskokom a až do záveru sa preteky niesli v ich réžii.

Na záverečnom úseku si to rozdali Švéd Calle Halfvarsson, Nór Petter Northug a Francúz Adrien Backscheider. Hoci to vyzeralo, že si zlato nečakane odnesú reprezentanti z krajiny galského kohúta, favoriti prekvapenie nepripustili a v posledných metroch previedli napínavý boj. Navrch malo nórske eso, ktoré potvrdilo svoje šprintérske kvality a vybojovalo najcennejší kov. Northug sa zároveň revanšoval fanúšikom za absolútny prepad na 15 km voľne, kde obhajoval zlato spred dvoch rokov, no v konečnej klasifikácii obsadil až 62. miesto.

Do svojej zbierky pridal ako prvý športovec tretie zlato z končiaceho sa šampionátu, keď predtým triumfoval v tímšprinte a v šprinte klasicky. V štafete je to pre neho už piate zlato. Nóri sa týmto víťazstvom dostali na čelo historických štatistík v počte sériových triumfov vo všetkých disciplínach v behu na lyžiach na MS. Naposledy v rokoch 1954 až 1966 získal Sovietsky zväz sedem zlatých kovov za sebou v pretekoch žien na 10 km.

Olympijskí šampióni zo Švédska si zaknihovali tretí strieborný úspech v rade. Nepopulárna štvrtá priečka sa ušla Rusom.
"Víťazstvo je pre nás ďalší obrovský úspech. Na tím je vždy vyvíjaný tlak, s chlapcami sa však nesmierne tešíme," uviedol 12-násobný majster sveta Northug podľa agentúry AP.
Bežecké súťaže vyvrcholia vo Falune cez víkend - v sobotu je na programe súťaž žien na 30 km s hromadným štartom klasicky, v nedeľu pôjdu muži na 50 km.

výsledky - muži, štafeta 4x10 km:
1. Nórsko (Niklas Dyrhaug, Didrik Tönseth, Anders Glöersen, Petter Northug) 1:34:18,5 h, 2. Švédsko (Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +0,6 s, 3. Francúzsko (Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Adrien Backscheider) +8,9 s, 4. Rusko +31,0, 5. Švajčiarsko +2:03,0 min, 6. Taliansko +2:27,2, 7. Nemecko +2:39,0, 8. Fínsko +2:39,0, 9. Česko +2:44,6, 10. Kanada +3:03,5

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá