Pavlis: Dodávky plynu z Ukrajiny na Slovensko sú stabilné, aj keď sú krátené

Aktualizované:
Dodávky plynu z Ukrajiny na Slovensko sú stabilné, aj keď sú krátené približne o 38 %. Plynové zásobníky sú naplnené asi na 40 %. Uviedol to dnes na brífingu na pôde Ministerstva hospodárstva SR minister Pavol Pavlis.

Ministerstvo nemuselo zasahovať

Dodávky plynu z Ukrajiny na Slovensko sú stabilné, aj keď sú krátené približne o 38 %. Minister Pavlis to povedal po mimoriadnej pracovnej porade s generálnymi riaditeľmi spoločností Slovenský plynárenský priemysel a Eustream Štefanom Šabíkom a Rastislavom Ňukovičom v súvislosti s aktuálnou situáciou v dodávkach plynu pre Ukrajinu a cez jej územie.


Agentúry Reuters a AP i ruská televízia RT totiž informovali, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom by mohla zastaviť dodávky plynu pre Ukrajinu do konca tohto týždňa. Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov pre televíziu Rossija 24 uviedol, že pri súčasnom objeme dodávok má Ukrajina predplatené dodávky do konca týždňa. "Ak Kyjev nepošle preddavkové platby na marec, potom Gazprom nemôže v dodávkach plynu na Ukrajinu pokračovať," dodal.

Minister Pavlis informoval, že zatiaľ sa v súvislosti s dodávkami plynu nemusia prijímať žiadne krízové opatrenia. "Plyn pre obyvateľov, pre školy, nemocnice a priemysel bol, je a aj naďalej bude. Všetky opatrenia prijaté pred zimnou sezónou sú 100-% funkčné a nie je absolútne žiadny dôvod na obavu," ubezpečil. Gazpromom avizované vypnutie dodávok plynu podľa neho neznamená aj vypnutie dodávok plynu pre Slovensko a Európu.

Krátenie dodávok trvá od septembra

Podľa Šabíka krátenie dodávok plynu do SR pokračuje aj v súčasnosti a trvá už od septembra 2014. Zdôvodnenie krátenia z ruskej strany je stále to isté - technické problémy s ťažbou plynu. "Avšak vzhľadom na to, v akej časti vykurovacej sezóny sa nachádzame, cítime sa bezpečne. Môžem vyhlásiť, že zvládneme hocijakú situáciu, ktorá by nastala," spresnil šéf SPP.

Parametre prepravy plynu sú podľa Ňukoviča zatiaľ "úplne normálne". "Z technických parametrov nič neindikuje, že by v najbližších dňoch mal nastať nejaký problém. Ak by aj k zastaveniu prepravy došlo, sme pripravení poskytnúť reverzným tokom zásobovanie pre celé Slovensko," doplnil generálny riaditeľ Eustreamu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá