Nemeckí politici schválili nepopulárny krok, predĺžili pomoc Grécku

Nemeckí politici schválili nepopulárny krok, predĺžili pomoc Grécku
Zdroj foto: SITA
Predĺženie pomoci však nemá podporu verejnosti a podľa tento týždeň zverejnených výsledkov prieskumu s tým súhlasí iba 20 percent Nemcov.

Predĺženie schválili jasnou väčšinou

Nemecký parlament jasnou väčšinou schválil predĺženie záchranného programu pre Grécko, ktorého nová vláda sľúbila pokračovanie v reformách. Hlasovanie v 631-člennom zákonodarnom zbore najväčšej európskej krajiny dopadlo jednoznačne a "za" sa vyslovilo 542 poslancov.

Vo svojom vystúpení pred hlasovaním podporil schválenie pomoci aj minister financií Wolfgang Schäuble. Zákonodarcov zároveň ubezpečil, že eurozóna nedovolí Aténam "vydierať" svojich partnerov. Predĺženie pomoci o štyri mesiace však nemá podporu verejnosti a podľa tento týždeň zverejneného prieskumu s tým súhlasí iba 20 percent Nemcov.

Platnosť pôvodnej dohody sa končí

Na predĺžení pomoci sa dohodli Atény s ministrami financií členských štátov eurozóny. Platnosť súčasnej medzinárodnej úverovej dohody sa končí v sobotu. Jej predĺženie v súčasnej podobe však nová vláda v Aténach odmietala a víťaz januárových volieb, Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA), v predvolebnej kampani sľuboval Grékom rušenie úsporných opatrení, ktoré sú podmienkou čerpania zahraničnej finančnej pomoci v celkovej hodnote štvrť bilióna eur.

Tá pred takmer piatimi rokmi zachránila Grékov pred bankrotom a vynúteným odchodom z eurozóny.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá