Fotogaléria: Irán ničia drogy, tresty smrti nestačia

Fotogaléria: Irán ničia drogy, tresty smrti nestačia
Zdroj foto: AP/Ebrahim Noroozi
Díleri prechádzajú Iránom ako nôž cez maslo. Krajina, kde duchovní vodcovia majú väčšie slovo ako prezident, nedokáže nájsť účinný nástroj proti drogám. Už nestačí zachytávať veľké dodávky ópia na hraniciach s Afganistanom, drogy sú na uliciach hlavného mesta úplne úplne bežné.

Podľa oficiálnych zdrojov je viac ako 2,2 milióna Iráncov z 80-miliónovej populácie závislých od ilegálnych drog. Parviz Afšar z antinarkotického úradu potvrdil, že na každé odhalené laboratórium pripadajú dve nové. Polícia za posledný rok našla a zničila 416 metamfetamínových laboratórií.

V odvykacích programoch je zaregistrovaných 1,3 milióna ľudí. Lekárske autority tvrdia, že počet závislých každoročne narastá, dokonca aj napriek tomu, že stále viac pašerákov odsudzujú na trest smrti. Podľa ministra vnútra sa 80 percent všetkých popráv týka drogových zločinov.

Ópium je v Iráne tradične spoločensky akceptovateľné, používajú ho skôr starší. Zlatá mládež Teheránu kupuje kokaín, kryštalický metamfetamín je droga širokých vrstiev. Metamfetamín bežne používajú študenti pred skúškou aj ženy v domácnosti.

Produkcia metamfetamínu a závislosť od neho stúpa, pretože Irán leží hneď vedľa najväčšieho drogového exportéra Afganistanu. Svoju úlohu zohráva aj fakt, že iránski díleri dokážu profitovať z vystresovaných študentov a preťažených robotníkov, ktorí pracujú vo viacerých zmenách.

Takto vyzerá kontaktné nízkoprahové centrum v Teheráne, v hlavnom meste Iránu. Narkomani v ňom môžu dostať základné ošetrenie aj čisté striekačky.

Ministerstvo zdravotníctva začalo neochotne financovať protidrogové centrá, ale popri nich vyrástlo aj niekoľko privátnych zariadení. Niektoré z nich vedú vyliečení narkomani.

Toto zariadenie v južnom Teheráne poskytuje stravu zadarmo, striekačky, kondómy, základnú zdravotnú starostlivosť a miesto na spánok. "Keď som začínal s týmto útulkom, úrady ma nepodporovali. Ale po niekoľkých rokoch ťažkej práce sa presvedčili, že je lepšie poskytnúť narkomanom lepšiu starostlivosť,“ povedal Majid Mirzaei, manažér teheránskeho útulku pre drogovo závislých a zároveň vyliečený narkoman.

Jeden z odvykacích táborov sa nachádza v horskej dedine Verdij, asi 25 kilometrov od Teheránu.

Pri liečbe zo závislosti sa počíta sa aj so silou modlitby.

Pantomína patrí tiež do odvykacieho programu v tábore.

Predpokladá sa, že veľa Iráncov, ktorí teraz experimentujú s kryštalickým metamfetamínom, prejde na heroín.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá