Opozícia sa pokúsi odvolať ministra hospodárstva Pavlisa

Opozícia sa pokúsi odvolať ministra hospodárstva Pavlisa
Zdroj foto: SITA/Jozef Jakubčo
Poslanci opozície sa pokúsia odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa v stredu. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej má byť Pavlis odvolávaný, podali zástupcovia OĽaNO, KDH, SaS a NOVA minulý týždeň. Predseda parlamentu Peter Pellegrini schôdzu zvolal na stredu 12:00.

Dôvodom má byť konflikt záujmov

Ako povedal ešte minulý týždeň na tlačovej besede predseda NOVA Daniel Lipšic, dôvodom na odvolanie ministra hospodárstva je zjavný konflikt záujmov, pretože ako člen dozornej rady Fondu národného majetku SR figuroval v spoločnosti, ktorá je v spore so štátom.

Lipšic upozornil, že ak by štát prehral, zaplatili by pohľadávku všetci daňoví poplatníci. Lipšic má podozrenie, že Pavlis pôsobí vo firme dodnes, pretože má voči spoločnosti pohľadávku, keďže jej poskytol peniaze ako pôžičku, aby mohla zaplatiť súdne poplatky v súvislosti so súdnym konaním proti štátu.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča by bolo hanbou, keby minister hospodárstva bol človek, ktorý koná v prospech seba, keď vykonáva verejnú funkciu. "Je hanba Roberta Fica, že Pavlis je stále ministrom,“ povedal. Matovič verí, že Pavlis dopadne ako Pavol Paška, ktorý sám odstúpil z funkcie.

Zástupcovia opozičných strán OĽaNO, NOVA a SaS začali zbierať poslanecké podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu ešte koncom januára. Minulý týždeň sa k nim pridalo aj KDH. Dôvodom je možný konflikt záujmov pre Pavlisovo pôsobenie vo firme Port Service. Tá sa pre neúspech v privatizácii Slovenskej plavby a prístavov v roku 2002 súdi o odškodné vyše 60 miliónov eur so štátnym Fondom národného majetku.

Pavlis napojenie odmieta

Šéf rezortu hospodárstva v januári vysvetľoval svoj vzťah a pôsobenie v spoločnosti Port Service pred parlamentným výborom pre hospodárske záležitosti, no opozičných poslancov nepresvedčil. Neodpovedal totiž podľa nich na kľúčovú otázku, odkiaľ mal 600 tisíc korún (20 tisíc eur), ktoré zaplatil ako súdny poplatok, aby spoločnosť mohla pokračovať v súdnom spore so štátom. 

Pavlis tvrdí, že od roku 2006 so spoločnosťou Port Service, a. s. nemá nič spoločné. Ako ďalej uviedol, na valnom zhromaždení pôsobil ako overovateľ, ktorý nemá žiadne kompetencie, ktorý len dohliada na to, že všetky úkony spojené s valným zhromaždením sú v súlade so zákonom.

Minister tiež podotkol, že v momente, ako sa skončilo valné zhromaždenie v júli 2006, sa jeho činnosť so spoločnosťou Port Service, a. s. skončila. "To znamená, že od druhej polovice roka 2006, keď som potom nastúpil ako poslanec Národnej rady SR, som so spoločnosťou nemal nič spoločné," povedal. 

Na prípad spoločnosti Port Service upozornila občianska aktivistka Veronika Remišová, ktorá je poslankyňou v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Spor FNM s Port Service najprv v roku 2008 vyhral štát. Vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka podľa Remišovej podal dovolanie a Najvyšší súd SR v inom zložení rozhodol v neprospech štátu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá