Lintner ukončil bohatú kariéru, bude sa venovať nehráčskym aktivitám

Aktualizované:
Lintner ukončil bohatú kariéru, bude sa venovať nehráčskym aktivitám
Zdroj foto: SITA
Slovenský hokejový obranca Richard Lintner sa v pondelok rozlúčil s aktívnou kariérou. Majster sveta z Göteborgu 2002 nastúpil naposledy za svoj materský klub Dukla Trenčín koncom januára proti Piešťanom. V nasledujúcom období sa chce venovať najmä pomoci slovenskému hokeju a pozdvihnúť extraligu.

Rozlúčil sa prehrou

"Dostal som sa do štádia, keď sa mi už nedarí skĺbiť hráčske a nehráčske aktivity. Pred niekoľkými týždňami som sa rozhodol ukončiť aktívnu hráčsku kariéru. Teším sa na to, čo bude nasledovať. Zahral som si vo všetkých najkvalitnejších hokejových ligách, stretol som množstvo hráčov, trénerov, manažérov a ľudí, ktorí mi veľa dali. Takže som sa rozhodol ukončiť aktívnu kariéru a dať priestor tej nehráčskej. Myslím si, že to bude mať zmysel a mám z toho dobrý pocit. V podstate nadväzujem na veci, na ktorých som pracoval naozaj veľmi dlho," povedal.

Nemrzí ho, že sa rozlúčil prehrou v poslednom zápase proti Piešťanom. "Vždy je lepšie skončiť výhrou, ale ako hovorím, keď chcete spraviť tri kroky dopredu, tak treba predtým jeden dozadu. A možno tá posledná prehra v Piešťanoch bola práve tým krokom dozadu a teraz ma čakajú len dopredu," uviedol.

Lintner
sa popri hráčskej kariére venoval aj mnohým iným aktivitám spojeným s hokejom. Na začiatku prebiehajúcej sezóny pomáhal s marketingom Dukle, manažoval kariéru niektorým ďalším hráčom, vo Švajčiarsku robil necelú pol sezónu asistenta trénera, pomáhal v rozvoji mládeže vo Švédsku a pôsobil aj ako spolukomentátor.

"Takže tých aktivít, ktoré som robil doteraz, bolo dosť a snažil som sa využiť čas čo najefektívnejšie. Čo si vážim zo všetkého najviac, je práca s ľuďmi. Posledných osem rokov som začínal v zahraničí až v strede sezóny a vždy to bolo v tíme, ktorý nebol v pozícii, v akej si želal byť. Takže som zažil situácie, keď sa naozaj riešili veci pod tlakom. Myslím si, že ma to veľa naučilo a pripravilo na budúcnosť," pokračoval.


V uplynulých mesiacoch absolvoval aj množstvo rozhovorov s ďalšími bývalými hráčmi o stave slovenského hokeja. "Treba povedať, že väčšina chalanov, ktorí sú bývalí slovenskí hráči, alebo pomaly končia, majú ambíciu nejakým spôsobom nezištne pomôcť slovenskému hokeju. Ja som jeden z nich a mám takú ambíciu. Teraz je príležitosť, aby sa veľa vecí zmenilo," uviedol.

Lintner by chcel pozdvihnúť domácu najvyššiu súťaž a vyjadril sa aj k možnému odchodu dvoch najúspešnejších klubov do zahraničia, napríklad do českej ligy. "Keby Slovan a Košice odišli do Čiech, tak našej extralige prakticky hrozí zánik ako profesionálnej súťaže. Takže by sme chceli zmeniť imidž našej extraligy, pretože medzi ňou a českou ligou nie je až taký veľký rozdiel v kvalite, ale práve vo vnímaní. Česi sú presvedčení, že majú veľmi kvalitnú ligu. U nás to tak ale nie je. Ak zlepšíme imidž, všetko ostatné pôjde ľahšie," pokračoval. Nebráni sa ani spojeniu oboch súťaží, no upozornil, že: "odchod dvoch klubov neznamená spojenie."

Uvítal by Slovan v domácej lige

V prípade, že by Slovan Bratislava po tejto sezóne ukončil pôsobenie v KHL, tak by ho rád videl späť v domácej súťaži a myslí si, že tá mu má čo ponúknuť. V dlhšom horizonte uvažuje aj o vstupe do hokejových štruktúr a Slovenského zväzu ľadového hokeja, no ambíciu kandidovať v najbližších voľbách na post prezidenta zatiaľ nemá.

Tridsaťsedemročný obranca odštartoval kariéru v rodnom Trenčíne. V sezóne 1996 si ho v 5. kole draftu z celkového 119. miesta vybral Phoenix Coyotes, prvé dve sezóny v zámorí strávil v nižších súťažiach AHL a IHL. V najlepšej lige sveta debutoval v ročníku 1999/00 už v drese Nashvillu Predators. V NHL odohral dokopy 112 duelov s bilanciou osem gólov a 12 asistencií.

Po návrate na starý kontinent hral vo švédskych kluboch MoDo, Djurgarden, Skelleftea, Färjestad a Rögle, vo švajčiarskom Gotterone, fínskych SaiPa a Lukko Rauma. Tri sezóny odohral aj v KHL v Diname Minsk. Posledné ročníky štartoval vždy v rodnom Trenčíne. V prebiehajúcej sezóne nastúpil za Duklu na 17 zápasov a nazbieral sedem bodov.


V reprezentačnom drese odohral 105 zápasov a strelil 14 gólov. Na konte má titul z MS 2002 i bronz z roku 2003.

Za najkrajší moment kariéry považuje premenený nájazd v semifinále MS 2002 proti domácim Švédom.

"Na ten si vždy spomeniem a je to super. Potom je to aj prvý zápas v NHL, pretože som kedysi hovoril, že keď nastúpim na jeden zápas v NHL, môžem ukončiť kariéru. Takisto aj prvý gól v NHL, ten bol fantastický. Na prvý gól v reprezentácii si neviem spomenúť, takže asi nebol až taký dôležitý," povedal.


Svoju bohatú kariéru zhodnotil úspešne a preto neľutoval, že sa s ňou v pondelok rozlúčil. "Síce v porovnaní s kariérami niektorých chlapcov, ktorí vyhrali napríklad Stanleyho pohár, tak moje úspechy neboli až také veľké, no na druhej strane musím povedať, že ani moje sny neboli až také veľké. Tie, ktoré som mal som si splnil nad rámec. Som veľmi spokojný a preto ani dnes nemám problém deklarovať koniec hráčskej kariéry," dodal.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá