Väčšina Maďarov nesúhlasí s ruským rozširovaním atómovej elektrárne Paks

Väčšina Maďarov nesúhlasí s ruským rozširovaním atómovej elektrárne Paks
Zdroj foto: TASR
Rozširovanie atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi ruskými podnikmi a z ruského úveru odmieta 60 percent Maďarov. Vyplýva to z prieskumu maďarského inštitútu Medián, ktorého výsledky dnes zverejnilo internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság (Hvg.hu).

Prieskum si objednala medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace, pričom podľa Hvg.hu Medián vlastne potvrdil výsledky vlaňajšieho prieskumu inštitútu Ipsos.

Tretina respondentov, ktorí v prieskume odmietali rozšírenie Paksu s ruskou účasťou, označila za hlavný argument riziko závislosti Maďarska od Ruska. Ďalšími argumentmi boli rast štátneho dlhu Maďarska, neriešený problém jadrového odpadu a korupčné riziká projektu.

K prípadnému zrušeniu projektu rozširovania atómovej elektrárne sa 60 percent opýtaných vyjadrilo v tom zmysle, že by tým nebola ohrozená energetická bezpečnosť Maďarska. Opak si myslí 30 percent respondentov. Za čistú a obnoviteľnú energiu pre Maďarsko sa vyjadrilo v tomto prieskume 66 percent Maďarov.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán začiatkom minulého roka v Moskve dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom rozšírenie elektrárne v Paksi za účasti ruských podnikov a pomocou ruského úveru. Putin pracovne navštívi Maďarsko v utorok 17. februára.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá